Świąteczny znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Wielkanoc”. Walor, w wielomilionowym nakładzie, trafił do placówek pocztowych w całym kraju.

Wydany z okazji świat Wielkiej Nocy znaczek zaprojektował Jarosław Ochendzan. Wraz z nowym znaczkiem ukaże się też, w limitowanej wersji, koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu. Na znaczku i kopercie FDC projektant umieścił fragmenty fresku Chwała Zmartwychwstałego Jezusa, z kopuły kaplicy bocznej Najświętszego Sakramentu katedry w Rawennie we Włoszech, autorstwa barokowego malarza Guido Reni. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: POLSKA

Znaczek jest beznominałowy, o wartości odpowiadającej opłacie za krajową przesyłkę listową nierejestrowaną priorytetową format S. Zgodnie z cennikiem usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym stanowi wartość 4,50 zł.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, Wielkanoc jest dla chrześcijan najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Cała symbolika tych świąt odwołuje się do triumfu Jezusa nad śmiercią oraz nadziei, jaką daje wszystkim wiernym. W kalendarzu świąt chrześcijańskich Wielkanoc pojawiła się po Soborze Nicejskim w 325 roku. To wówczas ustalono, że przypadać będzie w niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Może ona wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc stała się zatem świętem ruchomym, któremu podporządkowano inne święta – wcześniejsze, takie jak Środa Popielcowa i późniejsze np. Boże Ciało.

O znaczku:
autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1
wartość: PRIORYTETOWY S
nakład: wielomilionowy, powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 17 marca 2022 r.