Książki, bez których nie powstałyby oscarowe filmy – te tytuły cię zaskoczą!

Książka czy film? A może jedno i drugie? Wielu książkoholików wyznaje zasadę “najpierw książka, później film”, dlatego przed tegorocznym rozdaniem Oscarów warto zapoznać się z kilkoma świetnymi tytułami. Często zdarza się, że powieści, które podbiły serca czytelników stają się inspiracją dla scenarzystów i reżyserów. W wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze ulubione filmy powstały na podstawie książek! Gotowi na zaskoczenie? Przedstawiamy zarówno nowe produkcje, jak i klasyki kina, które są ekranizacjami. 

Twórcy filmowi czerpią garściami z literatury właściwie od początku istnienia przemysłu filmowego. Pierwsze filmy na podstawie znanych dzieł takich jak Odyseja Homera czy baśnie Charles’a Perraulta miały podnieść rangę sztuki filmowej jako rozrywki skierowanej nie do masowej publiczności, ale także do odbiorców o wyższym poziomie kompetencji kulturowej[1]. Współcześnie, filmy na podstawie książek cieszą się ogromną popularnością i trudno się dziwić. Porównywanie literackiego pierwowzoru z wyobrażeniem twórców filmowych to przecież świetna zabawa!

– Popularna na całym świecie statuetka Oscara jest przyznawana za najlepszy scenariusz adaptowany od początku istnienia tej nagrody. Nominacje lub wyróżnienia w tej kategorii zdobyli twórcy takich filmów jak Most na rzece Kwai, Śniadanie u Tiffany’ego, Ojciec Chrzestny, Małe Kobietki czy Życie Pi. Wszystkie te dzieła to ekranizacje powieści, które zdecydowanie warto przeczytać, nawet jeśli zna się już film – mówi Agata Kaczanowska, ekspertka z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Oscary 2022 – co przeczytać przed seansem?

Nominacje do Oscarów 2022 zostały przyznane 8 lutego, a uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się 27 marca (niedziela). W tym roku najgłośniejsze filmy na podstawie literatury to Psie Pazury, Dom Gucci, Diuna. Wśród nominowanych ekranizacji znalazły się również Zaułek Koszmarów, Ostatni Pojedynek, Zwycięska rodzina i Córka. Psie Pazury w reżyserii Jane Campion to największy faworyt tegorocznej gali, mający na koncie aż 12 nominacji. Film powstał na podstawie książki autorstwa Thomasa Savage’a, wydanej w 1967 roku. Będzie to doskonała lektura dla fanów westernów i dzikiego zachodu, ale także dla miłośników prozy psychologicznej.

Diuna – fantastyka w najlepszym wydaniu

Diuna autorstwa Franka Herberta przez wielu uważana jest za najlepszą powieść science-fiction wszechczasów. Została wydana w 1965 roku, a nadal jest aktualna i zawiera wątki bliskie współczesnemu czytelnikowi. Książka łączy w sobie elementy fantastyki, metafizyki, polityki, religii i ekologii. To właśnie jej uniwersalność sprawia, że ekranizacja, nawet po tylu latach od wydania powieści cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i krytyków. Film w reżyserii Denisa Villeneuve’a otrzymał 10 nominacji do Oscara, w tym w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany. Fani tej produkcji czekają już na drugą część, oraz na serial, a to prawdopodobnie nie koniec uniwersum Diuny na ekranie.

Sukces ekranizacji Diuny oznacza, że fantastyka naukowa staje się coraz bardziej popularna, nie tylko wśród czytelników, ale także na wysokich szczeblach, sięgających już nawet Amerykańskiej Akademii Filmowej. Książkę Herberta warto przeczytać przed obejrzeniem filmu, by lepiej zrozumieć niektóre wątki, ale osoby, które seans mają już za sobą również się nie zawiodą. Powieść jest obszerna i łączy w sobie wiele tematów, a czytelnik od pierwszych stron zostaje wrzucony w wir wydarzeń, zatem o nudzie nie ma mowy! – mówi Agata Kaczanowska.

Dom Gucci nie tylko dla fanów mody

Pełny tytuł reportażu Sary Gay Forden brzmi Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku – te słowa doskonale opisują to, co czytelnicy znajdą zarówno na kartach książki jak i w ekranizacji Ridleya Scotta. Autorka opisuje trzy pokolenia rodziny Gucci, od rozwoju marki, przez upadek i bankructwo, po rodzinne tragedie. Historia rozpoczyna się od opisu zabójstwa Maurizio Gucciego, później autorka zagłębia się w rodzinne niesnaski, które doprowadziły do problemów firmy. Miłośnicy mody przeczytają o znanych postaciach takich jak Sophia Loren, Tom Ford czy Yves Saint Laurent oraz przeniosą się w świat luksusowej mody bez ruszania się z fotela. Reportaż zawiera mnóstwo informacji, których nie ma w filmie. Autorka zajmowała się tematyką rodziny Gucci wiele lat zanim napisała książkę, która została przeniesiona na ekrany zaledwie rok od wydania. W kinowym hicie wystąpiły takie gwiazdy, jak Al Pacino, Lady Gaga i Jared Leto, który nomen omen, od lat jest twarzą marki Gucci. 

Zaułek koszmarów – z listy zakazanych książek na ekrany

Thriller autorstwa Williama Lindsaya Greshama to klasyka amerykańskiej literatury noir. Powieść z dreszczykiem, w której nie brakuje postaci spod ciemnej gwiazdy, oszustów, alkoholu i wszelkiego rodzaju osobliwości. Świat przedstawiony w powieści to jarmarczne piekiełko, w którym próbuje odnaleźć się młody kuglarz, Stan. Z czasem staje się bezwzględnym oszustem gotowym zrobić wszystko dla sławy i pieniędzy. Ekranizacja w reżyserii Guillermo del Toro otrzymała 4 nominacje do Oscara.

– Powieść w przeszłości znajdowała się na liście książek zakazanych, a teraz wkracza dumnie na wielkie kinowe ekrany. Książka została wydana w 1946 roku i nie straciła na aktualności, ponieważ porusza takie tematy jak ludzka chciwość, bezwzględność i dążenie do sukcesu, nawet kosztem rzeczy ważniejszych w życiu. Z pewnością będzie doskonałą pozycją dla osób lubiących kryminały, sensacje i klimat noir. Nie jest to wygodna i lekka lektura, jednak dzięki temu zachęca do refleksji i zostaje z czytelnikiem na dłużej – mówi Agata Kaczanowska.

Często kinomaniacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele filmów powstało na podstawie literatury. Można tu wymienić takie klasyki jak Skazani na Shawshank czy Lśnienie Stephena Kinga, Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya i Fight Club Chucka Palahniuka. Fani książek o miłości powinni przeczytać Pamiętnik Nicholasa Sparksa, Pożegnanie z Afryką Karen Blixen oraz piękną powieść Michaela Ondaatje – Angielski Pacjent. Mało kto wie, że na podstawie książek powstały również takie hity jak Shrek, Szklana Pułapka, Park Jurajski i Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Kiedy Alfred Hitchcock postanowił stworzyć film oparty o Psychozę, kazał wykupić z księgarń i wydawnictw wszystkie egzemplarze książki Roberta Blocha, aby utrzymać zakończenie w tajemnicy! Historia powstawania dzieł filmowych bywa bardzo ciekawa, dlatego oprócz odwiedzenia kina warto też zaglądać do księgarń i pogłębić swoją wiedzę.

ZOBACZ TAKŻE:

Odważna, silna, pewna siebie, biorąca sprawy w swoje ręce. Bohaterki literackie, które inspirują

Fot., źródło mat. prasowe 1: Ogonowska A., Adaptacja filmowa jako przykład zjawiska intermedialności, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis”