Dzień Liczby Pi, ale także rocznica urodzin Einsteina

14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Po przecinku ma nieskończone rozwinięcie, ale wielu z nas zapamiętało jej wartość jako 3,14 i właśnie do niej odwołuje się data obchodów święta. Jako że święto przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, a tam zapisuje się datę najpierw podaje się miesiąc, później dzień, zatem 3,14 odpowiada zaokrąglonej wartości tej liczby.

Jak podaje portal matematyka.wroc.pl, wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało tez (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

Z kolei jak podaje Wikipedia.org, pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza, szarlotka czy inne ciasta.

Choć jest to liczba nieskończona, to w październiku 1930 roku w czasopiśmie Parametr został opublikowany wiersz “Kuć i orać” matematyka, profesora Kazimierza Cwojdzińskiego, dzięki któremu w łatwy sposób można zapamiętać kolejne cyfry rozwinięcia liczby pi. Wystarczy zastąpić każde słowo liczbą jego liter.

Kuć i orać 3,14
w dzień zawzięcie, 159
bo plonów niema* bez trudu. 26535
Złocisty szczęścia okręcie, 897
kołyszesz. 9
Kuć. 3
My nie czekajmy cudu. 2384
Robota 6
to potęga ludu. 264

* Wiersz powstał przed zmianą zasad ortografii.

ZOBACZ TAKŻE:

Dlaczego natura stroni od kwadratów? Bo jest leniwa!

WieleLiter.pl