Część kierowców czeka w czerwcu przykra niespodzianka

Ubezpieczyciele nie mają jeszcze możliwości sprawdzania punktów karnych przy sprzedaży OC. Sytuacja zmieni się za cztery miesiące. Wtedy część kierowców czeka przykra niespodzianka.

Krajowe media zaraz po uchwaleniu nowych przepisów informowały, że ubezpieczyciele zyskali możliwość powiązania składki OC z liczbą punktów karnych. W tych komunikatach medialnych zabrakło jednak kilku ważnych informacji. Chodzi nie tylko o fakt, że składki AC dla danego kierowcy również będą mogły zależeć od historii naruszeń przepisów ruchu drogowego. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwrócili uwagę, że zakłady ubezpieczeń dopiero w czerwcu 2022 r. zyskają dostęp do danych o mandatach i punktach karnych. Mimo tego opóźnienia, niektórych kierowców może już niebawem czekać przykra niespodzianka.

Odpowiednie przepisy wejdą w życie 17 czerwca 2022 r.

Na samym wstępie warto przypomnieć, że możliwość sprawdzania historii przestępstw i wykroczeń drogowych przez ubezpieczycieli została wprowadzona ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2328). Ten akt prawny cechuje się zróżnicowanym terminem wejścia w życie niektórych przepisów. Pewna część regulacji zacznie obowiązywać znacznie później niż 1 stycznia 2022 r. – To ważna uwaga, bo w kontekście dotyczących kierowców zmian, które Sejm uchwalił na początku grudnia 2021 roku, krajowe media mówiły głownie o początku następnego roku jako terminie wprowadzenia – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ciekawy przykład stanowi artykuł 15 analizowanej ustawy, dla którego termin wejścia w życie został określony jako 17 czerwca 2022 r. Wspomniany przepis wskazuje, że zakłady ubezpieczeń tymczasowo będą mogły pobierać dane na temat naruszeń przepisów ruchu drogowego z systemu informatycznego UFG. Później ubezpieczyciele zaczną czerpać potrzebne informacje o punktach karnych i mandatach bezpośrednio z centralnej ewidencji kierowców. Nie wiadomo jednak, kiedy ostateczny system przepływu danych będzie gotowy. – Z punktu widzenia kierowców, takie techniczne i prawne szczegóły nie są jednak istotne. Dla właścicieli pojazdów liczy się sama możliwość wglądu zakładów ubezpieczeń w liczbę i historię punktów karnych (począwszy od 17 czerwca 2022 r.) – komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zakłady ubezpieczeń wezmą pod uwagę starsze mandaty

Ustawa z 2 grudnia 2021 r. mówi, że informacje o mandatach będą mogły być używane przez ubezpieczycieli tylko podczas oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC i AC. Zatem kierowcy posiadający na swoim koncie punkty karne, na pewno nie muszą obawiać się podwyższenia składki ubezpieczenia, które nadal będzie trwało po 17 czerwca 2022 r. Taka sytuacja oczywiście nie oznacza, że skutki nowych przepisów można lekceważyć. – Warto pamiętać, że przy okazji sprzedaży kolejnego OC lub AC, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę wcześniej popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe. Chodzi również o naruszenia przepisów drogowych, które miały miejsce przed 17 czerwca 2022 roku – podkreśla Andrzej Prajsnar.

Ubezpieczyciele sprawdzą wykroczenia aż do 2 lat wstecz

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracają też uwagę na inną zmianę prawną, która zwiększy możliwości oceny ryzyka przez ubezpieczycieli. Warto wiedzieć, że przepisy uchwalone w grudniu 2021 r. zmieniają termin usunięcia z centralnej ewidencji kierowców (CEK) ważnych informacji o otrzymanej liczbie punktów karnych. Niedawne zmiany w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) wydłużyły wspomniany termin usunięcia danych z roku do dwóch lat. Co więcej, dwuletni termin jest teraz naliczany dopiero po uregulowaniu grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego. – Dzięki nowym zasadom prezentacji w CEK danych o mandatach, zakłady ubezpieczeń będą mogły podczas kalkulacji składek OC i AC uwzględniać wykroczenia oraz przestępstwa kierowców nawet sprzed dwóch lat  – podsumowuje Paweł Kuczyński.

ZOBACZ TAKŻE:

Kierowca z Niemiec dostał 2,5 tysiąca złotych mandatu. Gnał na złamanie karku (video)

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło ubea.biuroprasowe.pl/