Wśród poznańskich żaków na jego temat krąży pewna legenda…

Wielu kojarzy pomnik starszego mężczyzny, trzymającego rower i tekę, który stoi przy ruchliwym deptaku w centrum Poznaniu. Ale niewiele osób wie o nim coś więcej. 

Jest to Stary Marych, typowy poznaniak, który posługuje się lokalną gwarą. Został „stworzony” przez radiowca, popularyzatora gwary poznańskiej Juliusza Kubla na potrzeby lokalnej rozgłośni Polskiego Radia. Audycja „Blubry Starego Marycha” składała się z pełnych humoru krótkich scenek rodzajowych o ludzkich zaletach, wadach, wzlotach, upadkach oraz przywarach i śmiesznostkach. Głosu w słuchowisku „użyczał” aktor Marian Pogasz i to właśnie jego twarz posiada pomnikowy Stary Marych. 

Pomnik stanął w 2001 roku na życzenie mieszkańców Poznania. Wygrał bowiem plebiscyt Gazety Wyborczej „Poznaniak na cokół”. Wśród propozycji był m. in. polityk, prezydent Poznania Cyryl Ratajski czy fundator Biblioteki Raczyńskich Edward Raczyński.  

Kiedy już miało dość do realizacji, pojawił się pewien problem – otóż nasz fikcyjny bohater miał tylko głos. Z racji tego, że była to audycja radiowa nie „potrzebował” wyglądu. Ale poznaniacy szybko sobie z tym poradzili – dzwonili do radia i opowiadali jak ich zdaniem on wygląda. I tak oto powstał starszy mężczyzna z rowerem i charakterystyczną poznańską teką.  Autorem pomnika jest poznański artysta Robert Sobociński.

Wśród poznańskich żaków krąży pewna legenda. Mówią, że kto w jeden wieczór „zaliczy” wszystkie puby na Starym Rynku, tego Stary Marych osobiście odwiezie na swoim rowerze do domu. ;-)

 ZOBACZ TAKŻE:

Kto wyjedzie na ferie jako pierwszy, a kto jako ostatni (terminy)

WieleLiter.pl