Dziś obchodzimy Dzień Dziwaka. Świętujecie?

7 stycznia obchodzimy Dzień Dziwaka, czyli osoby o nietypowych upodobaniach i przyzwyczajeniach, która nie zachowuje się zgodnie z przyjętymi normami i wyróżnia się z szarości dnia codziennego. Z różnych ciekawych dziwactw słynną sławni i bogaci. Niektórzy uwielbiają się bawić lalkami, inni otwierają drzwi nie rękami, ale łokciami albo muszą mieć w lodówce parzystą ilość każdego produktu.

Genezę Dnia Dziwaka wyjaśnił przed laty Jerzy Pilch w „Polityce”. Otóż profesor Zimbardo z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii zyskał światowy rozgłos w ten sposób, że swego czasu zorganizował na swym uniwersytecie dzień dziwaka. Studenci tego dnia otrzymali polecenie, by przywdziać głupie (najlepiej odrażające) stroje oraz by zachowywać się głupio (najlepiej odrażająco). Sam profesor prowadził wykład przebrany w perukę i sukienkę oraz celem wzmożenia naukowości w trakcie wykładu nakładał kolczyki, a także malował się szminką. Ten eksperyment dał podobno wstrząsające rezultaty. Studenci przekonali się, co znaczy konformizm. A ten dzień stał się świętym tych, którzy nie zachowują się zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, co jednak nie oznacza, że są gorsi.

Dziwactwa gwiazd

Synonimów tego słowa jest mnóstwo, a wśród nich znajdują się m.in. nacechowane pejoratywne, jak dziwoląg, szajbus, cudak, świr, dziwadło, wybryk natury, odmieniec, wariat, ale także pozytywnie jak śmieszek, wesołek czy żartowniś. Bo to przecież także ktoś kto wyróżnia się z szarości dnia codziennego, ale nikomu nie robi krzywdy. 

Z różnych dziwactw słynną sławni i bogaci. Na przykład aktor Johnny Deep kolekcjonuje lalki Barbie i uwielbia się nimi bawić, aktorka Cameron Diaz tak bardzo boi się bakterii, że otwiera drzwi nie rękami, ale łokciami. Piosenka Kate Perry ma natomiast obsesję na punkcie mycia zębów i myje je 6 razy dziennie. Pisarz Karol Dickens uwielbiał z kolei przesiadywać w kostnicy, a naukowiec Albert Einstein nie potrafił skompletować pary skarpetek, więc pewnego dnia zaprzestał w ogóle je nosić. Królowa kryminału, czyli Agatha Christie uwielbia zaś jeść podczas kąpieli w wannie jabłka

Każdy z nas ma jakieś przyzwyczajenia, które mogą wydawać się dziwaczne dla postronnych osób. Dziś jednak jest ten dzień, w którym nie musimy się z nimi kryć. Bo jak stwierdził rosyjski pisarz Maksym Gorki „Dziwacy upiększają świat.”

ZOBACZ TAKŻE:

Światowy Dzień Puszczania Bąków. Świętujecie? ;-)

Fot. główne ma charakter poglądowy

 

WieleLiter.pl