Czy Święty Mikołaj naprawdę mieszkał w Laponii? Sprawdź jaka jest prawda!

Kiedy myślimy o Świętym Mikołaju wyobrażamy sobie, że z prezentami przybywa on z zaśnieżonej Laponii. Taki obraz wyłania się z najpopularniejszych historii. Jednak ma on niewiele wspólnego z prawdą. Biskup, pierwowzór Mikołaja mieszkał w Myrze, obecnie miejscowości Demre, która leży… w Türkiye (Turcji).

Ten prawdziwy „Mikołaj”

Prawdziwy św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Myry, czyli miejscowości, która obecnie nazywa się Demre. Miał zamożnych rodziców, a po ich śmierci otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z biednymi. Mieszkańcy cenili go za miłosierdzie, a także widzieli w nim cudotwórcę. Według legendy wskrzesił on trzech młodzieńców, którzy zginęli za nieuregulowanie rachunku za nocleg w gospodzie.

Św. Mikołaj zmarł 6 grudnia w 345 bądź 352 r. Dzięki swojej szczodrości i cudom, jakich dokonywał, został ogłoszony patronem żeglarzy, panien na wydaniu, adwokatów, piekarzy oraz podróżników. Jego relikwie znajdują się obecnie w Bari w południowych Włoszech, gdzie zostały złożone w wybudowanym na jego cześć kościele.

Skarpety na kominku – tradycja pochodząca z Myry

Z postacią Mikołaja z Myry związana jest jedna z popularnych tradycji około świątecznych. Otóż biskup swój majątek przeznaczył na zapewnienie posagu trzem ubogim siostrom, które dzięki temu mogły wyjść za mąż. Każdej z nich wrzucił przez komin sakiewkę ze złotem. Traf chciał, że najstarsza z córek suszyła w tym czasie skarpety na kominku. Podarunek trafił prosto do skarpety i… tak powstała tradycja wieszania skarpet na kominku, w nadziei, że Mikołaj włoży do nich prezenty.

Mikołaj z Laponii – skąd wzięła się ta historia?

Legenda o św. Mikołaju pojawiła się w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie w fińskiej Laponii Mikołaj stał się bohaterem tamtejszej audycji radiowej. Program ten stał się tak popularny, że tam właśnie powstała Wioska Świętego Mikołaja. Tymczasem miejsca, w którym żył prawdziwy św. Mikołaj, należy szukać w Türkiye (Turcji).

Myra, czyli dzisiejsze Demre

Myra, w której urodził się biskup ma ponad 2,5 tysiąca lat. W czasach rzymskich miała status metropolii. Dzisiaj możemy odnaleźć tam ruiny starożytnego miasta oraz amfiteatru rzymskiego, który był wtedy uważany za jeden z największych w Licji. Turystów na pewno zainteresują też grobowce wykute w skale, uważane za najbardziej unikalne nekropolie w całej Anatolii, głównie z powodu swojej niewiarygodnej wysokości. W starożytnej Licji istniał zwyczaj chowania zmarłych w wysoko położonych miejscach, gdyż wierzono, że dzięki temu będzie im łatwiej dostać się do nieba. Zatem jeśli chcesz poznać historię prawdziwego św. Mikołaja to wybierz się do Türkiye (Turcji).

ZOBACZ TAKŻE:

Tego zapewne nie wiesz o reniferach

Fot., źródło infowire.pl

WieleLiter.pl