Żeglowanie nowym sposobem na urlop

Polacy coraz chętniej wypoczywają na wodzie – 2021 rok jest pod tym względem rekordowy. Według danych firmy Boataround, prowadzącej platformę online do wynajmu łodzi, liczba rezerwacji żaglówek i jachtów w Polsce wzrosła w te wakacje o 85%, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Polacy pływają przede wszystkim z przyjaciółmi i przez co najmniej tydzień.

Eksperci zastanawiali się, czy po trudnym 2020 roku branża turystyczna odrobi straty. Tymczasem już teraz wiadomo, że kończące się wakacje były wyjątkowe, a podsumowanie sezonu na wodzie wygląda optymistycznie – w 2021 roku Polacy zarezerwowali rekordową jak dotąd liczbę łodzi na wakacyjne wyjazdy. Pływanie nie jest przy tym aktywnością dodatkową, ale najczęściej sposobem na większość lub cały urlop: aż 9 na 10 osób wynajmowało żaglówkę lub jacht na 8 dni, zaledwie 8% na cztery dni, a 2% na jeden dzień.

Pandemia zmieniła zwyczaje urlopowe Polaków. Wiele osób szukało bezpiecznych alternatyw dla „klasycznego” wypoczynku i masowej turystyki. Sytuacja epidemiczna zachęciła do spędzania wakacji na wodzie, w niewielkiej grupie znajomych i z daleka od zatłoczonych hoteli – komentuje Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround. – Żeglarstwo już od pewnego czasu przeżywa w Polsce prawdziwy boom. Przez ostatnie dwa lata liczba wypożyczanych łodzi potroiła się. Dodatkową zachętę do wybierania tej formy wypoczynku stanowi fakt, że posiadanie uprawnień żeglarskich nie jest konieczne – wystarczy wynająć łódź ze sternikiem.

Na łódkę najchętniej przyjaciółmi

Wakacje na wodzie to w Polsce aktywność przede wszystkim grupowa, zdecydowana większość rodaków (aż 68%) pływa z przyjaciółmi. Z rodziną łodzie wynajmuje 28%, a z partnerem – 5% urlopowiczów. Polacy najchętniej spędzają wakacje w Chorwacji i Grecji, a także Hiszpanii, Włoszech i Turcji. W Polsce królują Mazury, gdzie dokonywanych jest niemal 80% krajowych rezerwacji. 14% wynajmujących wybiera się do Zatoki Gdańskiej, pozostali przede wszystkim do Szczecina i okolic.

– Utarło się przekonanie, że wakacje na łódce są drogie, więc przeznaczone tylko dla tych, którzy na wyjazd mogą przeznaczyć spore środki. W rzeczywistości taki urlop jest niemal dla każdego. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju wynajmowanego jachtu, jednak są dostępne wygodne i sprawdzone modele w stosunkowo niskich cenach. Biorąc pod uwagę, że łódź jest nie tylko środkiem transportu, ale też miejscem noclegowym dla kilku osób, koszty nie są wysokie. Coraz więcej Polaków to dostrzega i korzysta z tej formy wypoczynku w większym gronie. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach ten trend się utrzyma i liczba wynajmowanych łodzi będzie wciąż rosła – podsumowuje Pavel Pribiš.

ZOBACZ TAKŻE:

Sprawdź jakie są zwyczaje urlopowe Polaków

WieleLiter.pl