Kierowca zamiast towaru przewoził 29 osób

Policjanci ruchu drogowego z Góry zatrzymali do kontroli drogowej białego busa, za kierownicą którego siedział 50-letni mężczyzna. Podczas sprawdzania stanu technicznego pojazdu oraz przewożonego w nim ładunku funkcjonariusze odkryli poważne naruszenie obowiązujących przepisów, które mogło przyczynić się do ogromnej tragedii na drodze. Mundurowi ujawnili bowiem w przedziale ładunkowym auta 29 osób, które podróżowały w sposób zagrażający ich życiu i zdrowiu. 

W miniony weekend funkcjonariusze ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Górze, podczas patrolowania podległego rejonu służbowego, w jednej z miejscowości powiatu górowskiego zatrzymali do kontroli drogowej białego busa marki Iveco.

Podczas sprawdzania stanu technicznego pojazdu oraz przewożonego w nim ładunku policjanci odkryli poważne naruszenie obowiązujących przepisów, które mogło przyczynić się do ogromnej tragedii na drodze. Gdy mundurowi otworzyli drzwi powierzchni ładunkowej iveco, ich oczom ukazał się przerażający obraz. W części auta przeznaczonej do przewozu towaru, znajdowało się 29 osób, które podróżowało, stojąc bądź siedząc na skrzynkach! Abstrahując od faktu, iż kierowca złamał prawo, przewożąc o 29 osób więcej, niż wynosi dopuszczalna ich liczba określona w dowodzie rejestracyjnym, to przede wszystkim naraził on życie i zdrowie swoich pasażerów. W sytuacji uczestniczenia Iveco w zdarzeniu drogowym, podróżujące w nim bez jakiegokolwiek zabezpieczenia technicznego osoby najprawdopodobniej odniosłyby poważne obrażenia bądź nawet mogłyby zginąć – relacjonuje mł. asp. Przemysław Ratajczyk z KPP w Górze. 

Kierowca, 50-letni obywatel Ukrainy, za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany wysokim mandatem karnym, a ponadto policjanci zatrzymali jego prawo jazdy na 3 miesiące. Miejmy nadzieję, że przez ten okres mężczyzna uzmysłowi sobie, jak wielką tragedię mógł spowodować na drodze i nigdy więcej nie popełni tak poważnego wykroczenia.

– Pamiętajmy, że to kierowca odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich osób, które znajdują się w prowadzonym przez niego pojeździe. Niedopuszczalne jest, aby pasażerowie podróżowali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nie mówiąc o przewożeniu ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych, co stwarza realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia – podsumowuje policjant.

ZOBACZ TAKŻE:

Kierowca zadał policjantom nietypowe pytanie. Trafił “za kratki”

Fot., źródło policja.gov.pl

WieleLiter.pl