SMS o drugiej dawce szczepionki? Uważaj to może być oszustwo!

Szczepionka na COVID-19 często używana jest przez oszustów, by wyłudzić od nas pieniądze. Tak jest również i tym razem. Co wymyślili przestępcy?

Rozesłane zostały masowe SMSy, informujące o dacie kolejnego dawki szczepienia. Wiadomość zawierała link, który przenosi do strony łudząco przypominającej Sklep Play.

Odbiorca zachęcany jest do pobrania aplikacji, która wygląda jak aplikacja rządowa mObywatel. Jeżeli zainstalujemy ją, na naszym urządzeniu zostanie pobrane złośliwe oprogramowanie, które może śledzić nasz każdy ruch, w tym wykraść dane logowania do banku. Należy zaznaczyć, że atak skierowany jest do posiadaczy telefonów z Androidem.

Oszuści wykorzystują koronawirusa!

Od początku pandemii zauważyliśmy znaczny wzrost oszustw w Internecie. Jesteśmy atakowani coraz częściej i niestety skuteczniej. Związane jest to z tym, że większość naszego życia przenieśliśmy do sieci – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Pojawia się coraz więcej ataków, mających na celu wykradanie naszych pieniędzy. Każdego dnia specjaliści z CyberRescue otrzymują zgłoszenia, w których ofiary proszą o pomoc w odzyskaniu utraconych oszczędności.

Jak nie dać się nabrać?

– Przede wszystkim zawsze należy zachować czujność, gdy otrzymujemy podejrzaną wiadomość z linkiem, która dodatkowo zachęca nas do pobrania aplikacji – mówi Dominika Szewczyk. – Jeśli nie wiemy skąd pochodzi wiadomość oraz link, lepiej zignorować ją, a dany numer telefonu zablokować. Jeżeli natomiast pobraliśmy taką aplikacje, natychmiast należy wyłączyć telefon i powiadomić swój bank o sytuacji.

ZOBACZ TAKŻE:

DHL wysyła SMS o zatrzymaniu paczki? Uważaj, to może być oszustwo!

WieleLiter.pl