„… tylko popiół, i jeszcze raz popiół… Przerażająca cisza.” 39 lat po wielkim pożarze

Prawie 40 lat temu w Nadleśnictwie Lubsko (RDLP w Zielonej Górze) wybuchł pożar, który do 1992 r. był największym pożarem w lasach gospodarczych w powojennej Polsce. Ogień zniszczył ponad 1161 ha lasu. Dziś rośnie tam sosnowo-brzozowy las, a o pożarze przypomina pamiątkowy kamień i tablice informacyjne.

Na początku sierpnia 1982 r. panowała susza, od wielu tygodni nie padało, utrzymywała się wysoka temperatura powietrza, a ściółka była sucha jak papier.

3 sierpnia, około godz. 11.15, w Nadleśnictwie Lubsko, w leśnictwie Zasieki powstał już kolejny  pożar lasu. Od początku roku na terenie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych Zielona Góra (dzisiejsza RDLP w Zielonej Górze) wybuchło aż 464 pożarów.

„[…] Do pierwszego świtania trwa akcja zabezpieczająca, aby ogień nie poszedł dalej. I już wydawało się, że nie pójdzie, gdy niespodziewanie zmienił się kierunek wiatru. […] Nastały godziny grozy. Nie wiadomo było, czy dzień jest, czy noc. Ciemno jak w nocy od dymu. Jasno jak w dzień od płomieni.[…]”

„Pierwszego i drugiego dnia ogień wygrywał z nami. Ale gdy zaczynał się dzień trzeci, pewne było, że my wygraliśmy […]. Nadleśniczy Grotkiewicz siada i jak po bitwie liczy straty. Spaliło się dokładnie 1161 ha i 29 arów lasu […] Tam, gdzie stoją dziś czarne szkielety, będzie rosła kiedyś młoda zieleń. […] można przeczytać we fragmencie artykułu Haliny Ańskiej „Nie czas żałować róż…” („Nadodrze”, nr 12, 29 VIII – 11 IX 1982 r.).

Osoby, które wybiorą się do Nadleśnictwa Lubsko mogą obejrzeć w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich „Kronikę pożarzyska Marianka – Zasieki z dnia 3-4. 08.1982 r.”.

Dokładny opis przebiegu pożaru znajduje się w artykule Anny Niemiec „Pożar w Zasiekach”

Ostatecznej przyczyny ani sprawcy pożaru nigdy nie ustalono. Pożar lasu „Zasieki 82″ do sierpnia 1992 r. był największym, zanotowanym w Polsce (w lasach gospodarczych) po II wojnie światowej, nie biorąc pod uwagę pożarów powstałych bezpośrednio po jej zakończeniu oraz na poligonach wojskowych.

Dziś – w sierpniu – można podziwiać tam kwitnące wrzosy wśród szpalerów brzóz. Na ich białej korze rosną porosty, w tym włostki i brodaczki, które świadczą o czystym powietrzu.

ZOBACZ TAKŻE:

Niecodzienny pożar – zapaliło się… drzewo!

Fot. źródło lasy.gov.pl

 

WieleLiter.pl