Dziś Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Świętujecie?

– Gdzie się piwo pije, tam się dobrze żyje! – głosi słynne czeskie przysłowie. 6 sierpnia szczególnie warto wychylić kufel tego trunku, bo w pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara.

Jedenaście lat temu dwóch Amerykanów  Jesse Avshalomov i Evan Hamilton  uznali, że piwo zasługuje na na swoje święto. Dzięki potędze wirtualnej sieci ta inicjatywa trafiła do milionów ludzi na całym świecie. I bardzo się spodobała ;-)

Oczywiście, piwo znane było dużo, dużo wcześniej. Jak wiemy z badań archeologicznych, raczyli się nim już w starożytnej Mezopotamii. Obecnie to najchętniej pity – zaraz po wodzie i herbacie – napój świata.  

Nie wszyscy wiedzą, ale naukowcy odkryli, że umiarkowanie picie piwa pomaga chronić serce, wzmacnia układ odpornościowy oraz kości. Ten trunek zawiera witaminy z grupy B oraz minerały, w tym krzem, wapń, magnez czy potas. Sto gram piwa zawiera przeciętnie około 40 kalorii. 

Jak zatem uczcić ten dzień? Najlepiej spotkać się ze znajomymi i uraczyć się dobrym piwem, zwłaszcza, że w Polsce dostaniemy piwa rzemieślnicze w różnych stylach i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.  Warto przy tej okazji wznieść zdrowie za tych, którzy to piwo  nam warzą! :-)

Pamiętajcie jednak o tym, że jest to nadal alkohol i należy pić go w umiarze!

A my z okazji tego wyjątkowego dnia przypominamy rozmowę z piwowarem domowym.

Warzy, bo lubi dobre piwo

Inne piwne ciekawostki, wywiady oraz relacje z piwnych festiwali znajdziecie TUTAJ.

 

WieleLiter.pl