Gambijczycy i Nigeryjczyk udawali surwiwalowców przy polsko-ukraińskiej granicy

Dwóch obywateli Gambii i obywatela Nigerii zatrzymał patrol Straży Granicznej z placówki w Korczowej. Cudzoziemcy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Udawali zaskoczonych zatrzymaniem sugerując, że uczestniczyli w wyprawie survivalowej po zachodniej Ukrainie i nie mieli świadomości przekroczenia granicy do Polski.

Cudzoziemców zatrzymano w nocy z poniedziałku na wtorek (2/3 sierpnia), na odcinku polsko-ukraińskiej granicy, za który odpowiada placówka SG w Korczowej. Mundurowi obserwujący granicę, wykorzystując niezawodne w tych warunkach kamery termowizyjne, zarejestrowali  moment nielegalnego przekroczenia granicy przez trzy osoby. W wyniku działań szybko ujęto sprawców.- Byli to obywatele Gambii w wieku 28 i 37 lat oraz 30-letni obywatel Nigerii. Dwóch posiadało przy sobie paszporty, trzeci kserokopię dokumentu. W trakcie składania wyjaśnień dotyczących przekroczenia granicy funkcjonariusze Straż Granicznej zorientowali się, że cudzoziemcy podają wcześniej uzgodnioną wersję zdarzeń. Twierdzili, że będąc studentami na terenie Ukrainy postanowili doświadczyć leśnej wyprawy survivalowej. Biwakowali i poznawali rejon zachodniej Ukrainy.  Nie wiedzieli, że przekroczyli granicę do Polski – relacjonuje Maciej Pietraszczyk.

Jak dodaje, ostatecznie przyznali się do swoich rzeczywistych zamiarów. Chcieli dotrzeć do Niderlandów i tam się osiedlić. Mieli przy sobie kilkaset złotych i kilkadziesiąt euro oraz plecaki z ubraniami na zmianę. Mundurowym pokazali też telefony z zaplanowana trasą podróży.

Usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy do których się przyznali. Dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i zostali przekazani ukraińskim służbom granicznym.

ZOBACZ TAKŻE:

Kierowca zauważył rękę wystająca z naczepy tira

Źródło strazgraniczna.pl, zdj. Bieszczadzki OSG

WieleLiter.pl