Jak bezpiecznie przetrwać burzę w lesie

Sezon letni to szczyt aktywności burz w naszej szerokości geograficznej. Średnio każdego roku w Polsce odnotowuje się około 150 dni, kiedy są odnotowane burze. Szczyt sezonu przypada na lipiec, wtedy można spodziewać się aż 27 dni burzowych.

O tym jak bezpiecznie przetrwać burzę i co robić w lesie, gdy nas zaskoczy w podcaście „Między Drzewami” opowiada Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice. 

Burza jest wynikiem zderzenia się zimnych i ciepłych mas powietrza. Cieplejsze powietrze jest lżejsze od zimnego, dlatego się unosi. W trakcie wznoszenia rozpręża się oraz ochładza. Wznoszące się powietrze w trakcie rozprężania staje się chłodniejsze od otoczenia, więc rośnie jego gęstość i zaczyna opadać.

Ruch powietrza powoduje zderzanie ze sobą kropel wody, wywołując elektryzowanie się tych ciał. Na dnie chmury gromadzi się tak duży ładunek ujemny, że między chmurą ą a Ziemią powstaje ogromna różnica potencjałów. Wtedy dochodzi do wyładowań elektrycznych, które są słyszane jako grzmoty i błyskawice.

ZOBACZ TAKŻE:

Dziś w całym kraju burze. Sprawdź jak należy się zachować

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło lasy.gov.pl.

WieleLiter.pl