Skandale i chwała angielskiej dynastii, która budzi zainteresowanie do dziś

Tudorowie stali się bohaterami popkultury. Romanse Henryka VIII bez wątpienia odmieniły oblicze Europy, a sekrety jego alkowy rozpalały wyobraźnię współczesnych. Córki odziedziczyły nieustępliwość po ojcu – prześladująca protestantów „Krwawa Maria” i protestantka Elżbieta, zwana „Królową-Dziewicą” . Czy stawiali swoje uczucia i przekonania nad interes państwa?

Historia Tudorów do dziś inspiruje twórców i stanowi przedmiot dociekań badaczy, a filmy i seriale poświęcone tej dynastii biją rekordy popularności. Ile w nich prawdy, a ile jest efektem wyobraźni reżyserów? 

Michał Gadziński w e-booku „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety Wielkiej” opisuje dzieje rodu od wstąpienia Henryka VIII na tron aż do wygaśnięcia dynastii. Czy król-tyran stawiał swoje uczucia nad interes państwa? Jakie były skutki angielskiego sporu tronu z ołtarzem? Dlaczego panowanie królowej Elżbiety I nazywa się „złotym wiekiem”? I dlaczego aż tyle dzieci Henryka VIII zmarło przed osiągnięciem dorosłości? 

Na te i inne pytania odpowiada Michał Gadziński opisując życie dworskie, miłosne przygody, rozgrywki dynastyczne i krwawe porachunki. Obala stereotypy pokutujące w kulturze masowej, komentuje sukcesy i porażki monarchów. Jego najnowsza publikacja to opowieść o meandrach panowania Henryka VIII, Marii I i Elżbiety I na tle burzliwych czasów.

Michał Gadziński (ur. 1984) – absolwent Instytutu Historycznego oraz Instytutu Nauk Politycznych UW. Pasjonat historii, kultury i polityki krajów anglosaskich. Autor e-booka „Perły imperium brytyjskiego”. Stały współpracownik portalu Histmag.org oraz miesięcznika „Nowe Książki”.

ZOBACZ TAKŻE:

Prosta odpowiedź na pytanie dlaczego kochamy czytać kryminały

WieleLiter.pl