Co ciekawe, nie rodzą się ze śpiewem na ustach… czy raczej w dziobach

Śpiew rano jest najlepszy — im wcześniej, tym lepiej. Zanim większość z nas się obudzi, ptaki wykażą już swoją  najwyższą śpiewaczą aktywność. Warto więc czasem szybciej wstać z łóżka i zrelaksować się słuchając ptasich głosów. A my podpowiemy Wam, gdzie możecie nauczyć się je rozpoznawać!

Dlaczego poranny śpiew jest dla ptaków najlepszy? Otóż sprzyja temu kilka czynników m.in. niska temperatura, niewielki wiatr oraz fakt, że o świcie jest zbyt ciemno, aby łapać „śniadanko”, czyli owady.

Ptaki śpiewają, aby komunikować się ze sobą i w ten sposób oznaczyć terytorium, „poderwać” samicę czy ostrzec innych przed niebezpieczeństwem. Potrafią być głośne! Ich głos jest bowiem w stanie wytworzyć w niektórych fragmentach imponującą ilość 110 decybeli  — to tyle, ile dźwięk głośnego klaksonu. 

Co ciekawe, nie rodzą się ze śpiewem na ustach… czy raczej w dziobach. Muszą się go nauczyć. Jeśli pisklęta są oddzielone od swoich pobratymców w młodym wieku, to nigdy nie będą potrafiły śpiewać. Większość gatunków jest w stanie nauczyć się tego jedynie w okresie pierwszych trzech do dwunastu miesięcy swojego życia.

Słuchanie śpiewu ptaków to wspaniałe doświadczenie, które zyskuje na jakości, kiedy uda się nam rozpoznać czy śpiewa bogatka, gil, jastrząb, kos, puchacz, rudzik, a może skowronek.  Tylko jak to zrobić? Oczywiście najlepiej zaprosić na wycieczkę  doświadczonego entuzjastę ptasiej muzyki i z jego pomocą identyfikować poszczególne dźwięki. Ale jak wiele osób zna kogoś takiego? Wtedy z pomocą przychodzi strona  Glosy-ptakow.pl  Możecie tam posłuchać najpopularniejszych treli i nauczyć się je rozróżniać. Poznacie też różne ciekawostki na temat ich śpiewu!

A kiedy wyruszycie na spacer i uda się Wam rozpoznać ptasie głosy, z pewnością będzie to dla nas wyjątkowe przeżycie. Polecamy! :-)

ZOBACZ TAKŻE:

Pomóżmy ptakom uratować ich miejskie domy!

Fot. ma charakter poglądowy.

WieleLiter.pl