Uważaj na „fałszywego smardza”, który rośnie wiosną w lesie. Jest trujący

Kilkunastocentymetrowy okaz piestrzenicy kasztanowatej znaleziono w lasach białostockiego Nadleśnictwa Dojlidy. Przełom kwietnia i maja to czas, gdy pojawia się ten nietypowy grzyb – piestrzenicy kasztanowatej (Gyromitra esculenta) zwanej także „babim uchem”.

Grzyby te rosną, głównie w piaszczystych lasach sosnowych, świerkowych, na nizinach oraz terenach podgórskich, spotykane są również na zrębach i uprawach leśnych. Piestrzenica nie jest typowym grzybem kapeluszowym, gdyż jej ciemnobrązowy owocnik, to silnie, nieregularnie pofałdowana główka, kształtem przypominająca orzech włoski.

– Okaz znaleziony przez leśników z Nadleśnictwa Dojlidy ma aż 14 cm średnicy. Należy pamiętać, że jest to grzyb trujący! Zawiera toksynę – gyromitrynę, która wywołuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, powoduje hemolizę, uszkadzając narządy wewnętrzne zwłaszcza wątrobę i nerki, może doprowadzić nawet do śmierci. Ciekawostką jest, że gyromitryna w organizmie ludzkim jest przetwarzana na monometylohydrazynę, czyli substancję wykorzystywaną w paliwie rakietowym! – podkreśla  Iwona Jóźwicka z Nadleśnictwa Dojlidy.

Piestrzenica często mylona jest ze smardzem, grzybem jadalnym, ale będącym pod ochroną, stąd też określana jest „fałszywym smardzem”.

ZOBACZ TAKŻE:

Grzyby zasługują na muzeum

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło Wikimedia/Lebrac.

WieleLiter.pl