W którym mieście jest najtańsze OC? – ranking kwiecień 2021

W skali całego kraju widać spadki cen OC. Czy podobne zmiany dotyczyły również cen obowiązkowych polis w miastach wojewódzkich? W którym mieście jest najtańsze OC?

Na terenie wszystkich miast wojewódzkich żyje spora część ludności Polski (ok. 20%). Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, oprócz analiz dotyczących cen OC w całym kraju, publikują też zestawienia uwzględniające zmiany w 18 krajowych miastach.

Nadszedł czas na analizę dla miast wojewódzkich z kwietnia 2021 r. Czy w tym wiosennym miesiącu właściciele aut z największych miast Polski płacili mniej za OC? Wyniki analizy przeprowadzonej przez Ubea.pl nie są aż tak optymistyczne, jak można by sądzić.

Młody, doświadczony, szkodowy – dla jakich kierowców policzono OC?

Miejsce zamieszkania to tylko jeden z czynników wpływających na cenę OC. Dlatego też eksperci Ubea.pl obliczają średnią składkę ubezpieczenia, którą trzeba zapłacić w miastach wojewódzkich, biorąc pod uwagę trzech różnych kierowców:

Wariant nr 1 – młody i niedoświadczony kierowca: pan Tomasz to 23-letni student, który szuka pierwszego OC w życiu.
Wariant nr 2 – klientka ubezpieczyciela, która niedawno spowodowała szkodę: pani Aneta ma 32 lata i jest pracownikiem biurowym. Wcześniej mogła się pochwalić bardzo dobrą historią ubezpieczeniową, ale niestety w minionym roku spowodowała kolizję.
Wariant nr 3 – klient z maksymalnymi zniżkami na OC: pan Stanisław jest nauczycielem i ma 42 lata. Nigdy nie był sprawcą szkody, więc ma bardzo wysokie zniżki na OC.
Ceny OC w Krakowie

Aby na różnice w cenach OC nie wpływał rodzaj auta, założono, że każdy z przykładowych kierowców porusza się białą Skodę Fabią III Kombi z 2015 r.

Rzeszów i Wrocław na dwóch biegunach

W którym mieście ceny OC były najwyższe? Czas poznać odpowiedź na to pytanie. Poniższa tabela prezentuje średni poziom składek OC w miastach wojewódzkich obliczony dla każdego z trzech przykładowych kierowców.

Kierowców nie powinien zdziwić fakt, że najwyższe składki OC odnotowano w Gdańsku oraz Wrocławiu. Te miasta słyną z wysokich cen polis. Najtańsze OC mogą natomiast znaleźć osoby z Rzeszowa, Kielc oraz Katowic – komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Porównanie kwietniowych wyników z cenami odnotowanymi w styczniu 2021 r. pokazuje natomiast, że powody do zadowolenia mogą mieć kierowcy z niedawną szkodą oraz bezszkodowe osoby z bogatym stażem za kółkiem. W ich przypadku odnotowano bowiem w miastach wojewódzkich wyraźne spadki cen OC.

Przez ostatnie trzy miesiące podrożało natomiast znacząco OC dla młodych osób.

Niedoświadczeni kierowcy powinni więc tym bardziej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby znaleźć tego ubezpieczyciela, który mimo rynkowych trendów nie podwyższył znacząco OC dla młodych osób – radzi Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

O psie, który jeździł w ciężarówce. Jak zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę z pupilem

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło ubea.biuroprasowe.pl

WieleLiter.pl