Ciemne oblicze Gewatemali

„Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy… To wszystko, co oglądasz w serialach, to tutaj rzeczywistość” – tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes.

W szóstym odcinku „Efektu Domina” poznamy bliżej tego charyzmatycznego gwatemalskiego edukatora, feministę oraz założyciela jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo: Marzenia i idee w akcji. 

Juan Pablo, który sam jako młody chłopak poznał życie ulicy i stracił na niej wielu przyjaciół, nie tylko doskonale rozumie destrukcyjne mechanizmy rządzące ponurą codziennością dzieciaków z trudnych środowisk, ale wie również, jak rozświetlić i ubogacić ich świat. Codziennie próbuje także zapewnić im narzędzia niezbędne do przerwania kręgu przemocy. W kolejnym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedzi El Patojismo, by lepiej zrozumieć filozofię i działania tej organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewczyn i kobiet.

Jako nauczyciel Juan Pablo zauważył, że wielu młodych ludzi w jego społeczności zmarło lub padło ofiarą alkoholizmu, narkotyków i przestępstw. W odpowiedzi na to 13 lat temu w garażu swoich rodziców otworzył darmowy program pozaszkolny Los Patojos, zwany też The Little Ones. Pierwszymi uczniami była trójka miejscowych, niepełnosprawnych dzieci. Z czasem międzynarodowe agencje finansujące pomogły Los Patojos urosnąć z programu pozaszkolnego do kampusu szkolnego dla ponad 400 uczniów i całego ruchu oraz marki El Patojismo. Juan Pablo zgromadził wokół siebie grupę 33 administratorów, pracowników służby zdrowia i edukacji, z których wielu to jego byli uczniowie. Wybrał najgorszą, najbardziej niebezpieczną dzielnicę w swoim miasteczku, zdeptaną przez przestępców i przekształcił ją w kwitnącą społeczność, bezpieczne, kreatywne centrum dla dzieci oraz młodzieży, z których większość na co dzień doświadcza w domach przemocy i wykorzystywania. Jego El

Patojismo zapewnia dzieciom trzy posiłki dziennie; nowoczesne, progresywne środowisko uczenia się; opiekę zdrowotną – a wszystko bezpłatnie.

Poza nauką szkolną, wyżywieniem, rozwojem talentów artystycznych i sportowych, Romero gwarantuje młodym Gwatemalczykom znacznie więcej. Wsparcie emocjonalne i społeczne, akceptację, zrozumienie, miłość, godność i perspektywy na lepszą przyszłość. Tutaj każdy jest mile widziany, szanowany i podziwiany za swoją wyjątkowość oraz niepowtarzalność.

Najlepszym dowodem na skuteczność metod El Patojismo są wychowanki i wychowankowie, których w „Efekcie Domina” poznaje Dominika Kulczyk. Nastoletnia Ester, od dzieciństwa bita przez rodziców i wyrzucana kolejno ze wszystkich szkół w miasteczku, po kilku latach spędzonych w szkole Romero stała się przebojową i empatyczną edukatorką seksualną, raperką, trenerką męskiej drużyny piłkarskiej oraz bezcennym wzorcem osobowym i wsparciem dla młodszych koleżanek. Michelle, od dziecka pozbawiona miłości rodziców, doświadczyła przemocy i była zmuszana do pracy, dopiero w El Patojismo zrozumiała, jak to jest być kochanym i radosnym. Tutaj też rozwinęła talenty artystyczne, o których istnieniu wcześniej nawet nie miała pojęcia.

Gwatemala to kraj mający jedne z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw kobiet. Tak zwane feminicidio jako zabójstwo kobiety ze względu na fakt bycia kobietą, zwykle jest poprzedzone gwałtem, torturami lub znęcaniem się nad ofiarami, a następnie ciała często są porzucane w plastikowych workach, rozczłonkowane i bezczeszczone. Jest tu także wiele przypadków nastoletnich ciąż, a przemoc domowa i napędzający ją kult macho są wszechobecne. Dlatego działania nastawione na umocnienie pozycji kobiet i dziewczyn w tym kraju są kwestią szczególnie palącą. Premiera już w najbliższą niedzielę, 18 kwietnia o godz. 11:30 w TVN.

ZOBACZ TAKŻE:

Niezwykła historia o rekinie i rybaku, który uratował go z sieci (video)

Fot., źródło mat. prasowe TVN