Podwyżki stawek wróciły na rynek najmu

Wynajmujący mieszkania po styczniowej korekcie ponownie wrócili do podnoszenia stawek w ogłoszeniach. Te rosły w lutym zwłaszcza w przypadku najmniejszych kawalerek – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

W przypadku kawalerek o powierzchni poniżej 38 mkw. ze wzrostem przekraczającym 3 proc. w skali miesiąca mieliśmy w lutym do czynienia w sześciu spośród dziesięciu największych polskich miast. Najmocniej – o nieco ponad 7 proc. – względem stycznia wzrosła wycena kawalerek znajdujących się w dwóch najtańszych miastach – Łodzi oraz Bydgoszczy. Tym samym średnia cena ofertowa wróciła tam do poziomu notowanego odpowiednio we wrześniu oraz marcu 2020 r.

Do poziomu notowanego pod koniec lata 2020 r. wzrosła także średnia wycena najmniejszych kawalerek usytuowanych w Poznaniu, Wrocławiu oraz Warszawie. Szukający tego typu lokali w stolicy ponownie musieli mierzyć się ze średnią stawką w pobliżu 2000 zł/m-c.

Obniżki mające miejsce wiosną oraz latem sprawiły jednak, że w relacji rocznej w większości analizowanych miast w dalszym ciągu mówimy o obniżce średnich stawek ofertowych. O ile w Poznaniu i Wrocławiu spadek wyniósł mniej niż 2 proc., o tyle w Krakowie wyniósł 13 proc. a w Katowicach przekroczył 7 proc. – wylicza Bankier.pl.

Z podwyżkami w relacji miesięcznej musieli mierzyć się także szukający na wynajem większych mieszkań – o powierzchni od 38 do 60 mkw. oraz od 60 do 90 mkw. W przypadku tych ostatnich łatwiej było jednak znaleźć miasto, w którym średnia wycena była niższa niż w styczniu. Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w Katowicach oraz Łodzi, gdzie obniżka względem stycznia przekroczyła 8 proc., oraz w Poznaniu, gdzie wyniosła 6,5 proc.

Cały tekst przeczytasz na Bankier.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa era nieruchomości, czyli jak będzie wyglądał rynek w 2040 roku

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat.prasowe

WieleLiter.pl