Kultowe „ Kasprzaki” wracają na rynek

Jeden ze start-upów zamierza przywrócić na Woli produkcję radiomagnetofonów KASPRZAK. Młodzi biznesmeni mają nadzieję na sukces, licząc na sentyment do marki i sprzętu oraz powrót mody na kasety magnetofonowe.

Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka (ZRK) działały na Woli od lat 50. do lat 90. W tym czasie u zbiegu ulic Kasprzaka, Karolkowej i Skierniewickiej powstawały radia, magnetofony szpulowe i kasetowe oraz tzw. wieże i walkmany. Produkty cieszyły się kiedyś wielkim powodzeniem i były towarem trudno dostępnym w handlowych realiach PRL.

Jeden ze start-upów postanowił przywrócić produkcję radiomagnetofonów stylizowanych na te z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Współczesne wersje mają być zasilane również bateriami, magnetofon będzie umożliwiał nagrywanie dźwięku, a radio ma mieć skale umożliwiającą odbiór najpopularniejszych stacji radiowych. Produkcja ruszy jeszcze w tym roku. Pomysłodawcy szukają hali produkcyjnej na Woli. W tej sprawie rozmawiali z władzami dzielnicy.

– Badania sondażowe pokazały nam, że istnieje duże grono ludzi w wieku 55 plus, którzy z sentymentu do lat młodości kupiliby współczesną replikę popularnego radiomagnetofonu. Te same badania pokazały, że nominalni klienci mają wiele kaset magnetofonowych i chętnie wracają do muzyki sprzed lat. Specyficzny szum taśmy magnetofonowej nie przeszkadza im, ale wzbudza pozytywne emocje. Wierzymy w powodzenie projektu – mówi Tymoteusz Mirowski, jeden z właścicieli start-upu.

Pomysł podoba się burmistrzowi Woli. – Na rynku mamy wiele produktów nawiązujących do kultowych wyrobów z przeszłości. Jeśli oczywiście cena będzie atrakcyjna, na pewno kupię przynajmniej dwa. Jeden do łazienki, a drugi stanie w moim gabinecie – zapowiada Krzysztof Strzałkowski.

W ramach budowy „korzeni marki”, inwestorzy chcą nie tylko produkować swój sprzęt na Woli, ale także pozyskiwać kadrę do swojej firmy. – Jesteśmy po rozmowie z młodymi przedsiębiorcami, którzy zamierzają przywrócić na Woli produkcję sprzętu radiowego. Dodatkową wartością jest deklaracja współpracy firmy z Technikum Elektronicznym nr 1 z Zespołu Szkół im. M. Kasprzaka, które funkcjonuje od lat w naszej dzielnicy – mówi Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępca burmistrza Woli.

ZOBACZ TAKŻE:

Muzyka filmowa wywołuje określone emocje

Fot. ma charakter poglądowy, Lowdown/Wikimedia. 

WieleLiter.pl