Zobacz wyjątkowy filmik z młodym niedźwiadkiem (video)

Po zimowym śnie obudziła się niedźwiedzica z dwoma tegorocznymi młodymi. Gawrują w bliskim sąsiedztwie szlaku, w masywie Małego Kościelca. To rejon uczęszczany przez turystów, co stwarza zagrożenie dla niedźwiedziej rodziny i dla odwiedzających, stąd też decyzja TPN o zamknięciu tego rejonu turystycznego. 

– Wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie, podkreślamy to co roku. Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – mówi Filip Zięba, specjalista od tatrzańskiej fauny, zastępca dyrektora TPN.

Jak informuje w komunikacie TPN, w związku z tym od 2 kwietnia 2021 r. do odwołania zamknięte są dla ruchu turystycznego, narciarskiego a także dla taternictwa i narciarstwa ekstremalnego następujące szlaki turystyczne:

1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
2. Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
3. Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
4. Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
5. Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
6. Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
7. Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)

oraz drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody. Zdarza się, że z tego powodu czasami musimy ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr i ograniczyć dostępność niektórych rejonów. Wierzymy, że ta decyzja przysłuży się przyrodzie. Dziękujemy za wsparcie naszych działań – podkreślają władze TPN. Fot. główna ma charakter poglądowy.

ZOBACZ TAKŻE:

Niedźwiedź nie miał żadnych szans z “zabójczą damą” (video)

Fot. główna ma charakter poglądowy. Źródło TPN.