Historia opery w jednej książce

Oto książka, która zabiera czytelnika w porywającą podróż po eklektycznej przeszłości i teraźniejszości sztuki opery. Poczynając od powszechnie uważanego za pierwszą udaną operę Orfeusza Monteverdiego z 1607 roku, przez takie klasyki jak Carmen czy Cyganeria, a kończąc na współczesnych dziełach jak Brokeback Mountain czy Śmierć Klinghoffera.

Instrumentalistka i krytyk muzyczna Vivien Schweitzer prezentuje czytelnikom najważniejszych kompozytorów i najbardziej wpływowych wykonawców. Opowiada też o toczących się przez wiele lat sporach i wyjaśnia najistotniejsze pojęcia związane z operą.

Niewiele jest tak intuicyjnych i emocjonalnych form sztuki, jak opera – niewiele też tak bardzo przytłacza nowicjuszy. Szalona miłość to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać tę tętniącą życiem i wiecznie zmieniającą się formę sztuki w całej okazałości.

Vivien Schweitzer – nowojorska pisarka i pianistka, która przez dziesięć lat pracowała jako krytyk muzyki klasycznej i opery dla „New York Timesa”. Pisała również teksty dla BBC, „The Moscow Times” oraz „The Economist”. 

Na temat książki pojawiły się już światowe recenzje:

***

Szalona miłość to ożywczy i skrupulatny wstęp do opery, który zatwardziali fani będą chcieli przeczytać zanim sprezentują go swoim wnukom czy bratankom. Schweitzer, doświadczona krytyczka, ma dryg do zwięzłego pisania i porusza wiele kwestii, opowiadając o najważniejszych pozycjach z repertuaru i wplatając w nie informacje na temat terminologii muzycznej, historycznych osiągnięć, ruchów kulturalnych i społecznych aspektów chodzenia do opery.

OPERA NEWS

***

Vivien Schweitzer również jest pod urokiem opery, a jej wyśmienita historia Szalona miłość: wprowadzenie do opery raczy nas wszystkim, co należy wiedzieć.

THE NEW YORK TIMES

***

Schweitzer wykonuje dobrą robotę, wyjaśniając, jak działa sama muzyka – porównania ze współczesną muzyką popularną są zręcznie obsługiwane i często zaskakująco pouczające.

BBC MUSIC MAGAZINE

Premiera książki „Szalona miłość. Wprowadzenie do opery” Vivien Schweitzer już jutro (24.02). Wydawnictwo: Czarna Owca.

ZOBACZ TAKŻE:

Kajko i Kokosz przenoszą się z papieru na ekran! (zapowiedź video)

 

WieleLiter.pl