Sprawdź czy zebra jest biała w czarne pasy czy odwrotnie

31 stycznia w kalendarzu świąt nietypowych widnieje Międzynarodowy Dzień Zebry. Prawdopodobnie chodziło w nim o zabawę w przebranie, malowanie lub udekorowanie czegoś w charakterystyczne paski. To jednak także dobra okazja, aby dowiedzieć się kilku rzeczy o „koniach w paski”. 

Fakt #1: Są trzy gatunki zebry: zebra Grevy’ego, zebra górska (2 podgatunki) i zebra stepowa (6 podgatunków). Wszystkie  są na Czerwonej Liście wg IUCN Red List of Threatened Species. Zagrożenia zebra Grevy’ego: degradacja i utrata siedlisk wskutek nadmiernego zgryzania traw przez zwierzęta hodowlane, konkurencja ze zwierzętami hodowlanymi o dostęp do wodopojów, polowania dla mięsa i medycyny ludowej, zarażenia chorobami od zwierząt hodowlanych, poszerzanie obszarów zurbanizowanych;  Zebra górska: polowania dla skór, konkurencja ze zwierzętami hodowlanymi o pokarm i dostęp do wodopojów, hybrydyzacja dwóch podgatunków; Zebra stepowa: polowania dla skór, blokowanie korytarzy migracyjnych zagrodami dla zwierząt hodowlanych.

Fakt #2: Czy zebra jest biała w czarne pasy czy odwrotnie? Patrząc na białe brzuchy zebr górskich i Grevy’ego, można sądzić, że na białym tle pojawiły się kontrastowe pasy. Jednak płód zebry jest z początku czarny! Jasne obszary na ciele zebry powstały prawdopodobnie jako adaptacja do gorącego klimatu.

Fakt #3: Każdy dobrze wie, że paski dobrze pełnią rolę kamuflażu. Okazuje się, że mają one inną rolę: wzmacniają więzi w stadzie, umożliwiają rozpoznawanie się osobników i… chronią przed owadami! Muchom i gzom znacznie trudniej wylądować na wibrującym, pasiastym podłożu, podobnie jak drapieżnikom trudno wyszczególnić pojedynczego osobnika na tle pasiastego stada.

Fakt #4: 12 sierpnia 1883 roku w zoo w Amsterdamie padł ostatni osobnik zebry kwagga (podgatunku zebry stepowej). Słynęła ze szczególnego, jak na zebrę, umaszczenia: była pasiasta tylko na przedniej połowie ciała, reszta była złoto-brązowa. Co doprowadziło do jej wymarcia? Polowania dla mięsa i skór, konkurencja ze zwierzętami domowymi o pożywienie… brzmi znajomo?

ZOBACZ TAKŻE:

Zwierzęta odporne na raka! Czy pomogą ludziom?

Źródło ZOO Wrocław