TOPR zdradza szczegóły wyprawy ratunkowej w masyw Cubryny

Wczoraj przed godziną 3 w nocy do TOPR dotarło zgłoszenie o turyście, który zabłądził i nie może znaleźć drogi powrotnej z Wielkiej Galerii Cubryńskiej. Z centrali ruszyła wyprawa ratunkowa. Ratownicy w godzinach porannych, w bardzo ciężkich warunkach dotarli w pobliże oczekującego na pomoc turysty.

W tym czasie w Tatrach na chwilę poprawiła się pogoda. Krótka poprawa warunków/widoczności pozwoliła na dolot na miejsce śmigłowcem i ewakuację ratowanego. Piesza wyprawa zawróciła i ok godziny 13 wróciła do centrali TOPR.

– Niestety,  ratowany turysta nie dostosował swoich planów do aktualnie panujących warunków/prognoz pogody. Panujące warunki (zamiecie śnieżne, zaspy, silny wiatr) znacznie utrudniały przemieszczanie grupie ratowników, pojedynczemu turyście wręcz je uniemożliwiało. Na szczęście tym razem skończyło się tylko na odmrożeniach wszystkich kończyn, jednak bagatelizowanie warunków, prognoz, błędy w planowaniu następnym razem mogą się skończyć tragicznie.
Na najbliższe dni meteorolodzy nadal przewidują złą pogodę. Duży opad śniegu połączony z wiatrem, słabą widoczność i niskie temperatury. Obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. Prosimy o rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr – podkreślają ratownicy TOPR. 

Zdjęcia z dzisiejszej nocnej/porannej wyprawy ratunkowej w masyw Cubryny.

Przed godziną 3 w nocy do TOPR dotarło…

Opublikowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR Środa, 13 stycznia 2021

ZOBACZ TAKŻE:

Bez światła i telefonu utknął na Orlej Perci. Ratowali go toprowcy

Fot. główna ma charakter poglądowy.

WieleLiter.pl