7 ciekawostek o jajach z okazji ich święta

Czy wiecie, że jajo ma swoje święto? Od 1996 roku zawsze w drugi piątek października obchodzony jest światowy dzień jaja. Z tej okazji mamy dla Was kilka ciekawostek.

Który ptak ma jaja podobne rozmiarem do jaj gospodarza, jaki płaz wtacza jaja na grzbiet, gdzie zarastają naskórkiem, a jaki ptak ma różowe żółtko? Jeśli nie wiecie, to przeczytajcie koniecznie! ;-)

  1. Kukułka – jest pasożytem lęgowym, co oznacza, że trudny okres wysiadywania i karmienia piskląt przerzuca na innych. Ofiarami jej potomstwa stają się drobne ptaki z rodziny wróblowych (trzcinniczków, pliszek, pokrzewek, itd.). Jajo kukułki ma rozmiary podobne jak jaja gospodarza, dlatego trudno się im zorientować w fatalnej omyłce. Po wykluciu jest jeszcze gorzej: kukułka wykluwa się szybciej i wypycha swoje przybrane rodzeństwo z gniazda.
  2. Różanka – słyszeliście być może o opiece nad potomstwem u ryb z rodziny pielęgnicowatych? Nasza rodzima różanka także wykazuje troskę o swoją latorośl – poprzez pokładełko długie na ok. 5 cm (sama ryba osiąga 5-8 cm) uwalnia ikrę do wnętrza skójki lub szczeżui – słodkowodnych małży.
  3. Grzbietoród amerykański – jemu dosłownie dzieci zalazły za skórę! Po złożeniu jaj przez samicę i zapłodnieniu ich samiec wtacza je na grzbiet, gdzie obrastają naskórkiem matki. Po 3-4 miesiącach spod warstwy naskórka uwalniają się kijanki. Czy was też swędzi, kiedy to czytacie?
  4. Kolczatka – wraz z dziobakiem tworzy rząd stekowców, czyli ssaków znoszących jaja. Choć jest to wbrew temu co robi większość ssaków, to jednak metoda musi się sprawdzać, skoro stekowce żyją w niezmienionej formie od czasów prehistorycznych.
  5. Żółwie – o tym, że temperatura wpływa na płeć żółwi podczas ich rozwoju w jaju wiadomo było od dawna. Sądzono, że to matka decyduje o tym, czy wylęgną się samce czy samice. Skrajne temperatury inkubacji wywołują rozwój samic . Ogólną zasadę determinacji płci można opisać następująco: „Kobiety są gorące, albo bardzo chłodne. Samce są ciepłe”. Jednak popularne dziś określenie „gender” u żółwi sięga jeszcze dalej – okazuje się, że badane przez naukowców z Chińskiej Akademii Nauk embriony żółwi chińskich (Chinemys reevesii) dryfujące w jaju przemieszczają się w nim w jego cieplejsze lub chłodniejsze rejony, mogąc wpłynąć na swoją przyszłą płeć.
  6. Czerwonak – czyli inaczej flaming, znany ze swej różowości i dziwacznego dzioba ptak może nas swym jajem zaskoczyć: żółtko jego jaja jest różowe. Powodem są obecne w diecie karotenoidy odkładające się nie tylko w skórze i piórach, ale także wnętrznościach i przenikające do wnętrza jaja.
  7. 15 – 20 cm średnicy – to prawdopodobnie maksymalny rozmiar jaja. Nawet wśród olbrzymich dinozaurów znalezione kopalne dowody świadczą o tym, że organizmy tak gigantyczne jak np. Amphicoelias lub Argentinosaurus mogły składać jaja niewiele większe od tych spotykanych u strusia! Więcej ciekawostek przyrodniczych znajdziecie na stronie zoo.wroclaw.pl
WieleLiter.pl