Miliony złotych wsparcia dla polskich lotnisk. Czy to wystarczy?

Komisja Europejska zatwierdziła polski pakiet pomocy lotniskom. Zgodnie z przyjętymi przepisami polskie porty lotnicze otrzymają 142 miliony złotych pomocy aby zrekompensować poniesione straty spowodowane wybuchem koronawirusa.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19, w dniu 15 marca br. Polska wprowadziła w krajowych portach lotniczych zakaz świadczenia wszystkich międzynarodowych i krajowych usług pasażerskich. Ograniczenia lotów były stopniowo znoszone od dnia 1 czerwca br., ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy podróży i środki ograniczające obowiązywały do końca czerwca. Skutkowało to wysokimi stratami finansowymi dla operatorów polskich portów lotniczych. W ramach systemu Polska będzie mogła zrekompensować portom lotniczym straty w przychodach, jakie poniosły w okresie od 15 marca do 30 czerwca br. Wsparcie będzie miało formę dotacji bezpośrednich.

Program pomocy zawiera mechanizm wycofania, w ramach którego wszelka ewentualna pomoc publiczna przekraczająca rzeczywiste szkody otrzymane przez beneficjentów będzie musiała zostać zwrócona. Wyklucza się zatem ryzyko, że pomoc państwa przekroczy wysokość szkód.

Sytuacja polskich portów lotniczych jest bardzo trudna. Pomoc publiczna dla niektórych z lotnisk może uchronić je przed bankructwem. Liczba obsłużonych pasażerów (w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku spadła średnio o ponad 60%. Niektóre lotniska, takie jak Modlin, Lublin czy Łódź w kwietniu i maju nie obsłużyły ani jednego pasażera. Od lipca lotniska funkcjonują w miarę normalnie, ale liczba obsłużonych pasażerów w szczycie wakacyjnym jest bardzo niskim poziomie. Warszawskie Okęcie w lipcu i sierpniu obsłużyło odpowiednio o 77% i 65% pasażerów mnie niż w 2019 roku. Paradoksalnie najmniejszy spadek zanotowało najmniejsze lotnisko w Polsce, czyli zielonogórski Babimost, bo o jedynie 46%. Jest to spowodowane tym, że głównym połączeniem jest lot do Warszawy.

ZOBACZ TAKŻE:

Kobieta spacerowała po skrzydle samolotu, bo było jej gorąco [VIDEO]