Wiele osób nie odczuwa pragnienia lub myli je z głodem. A to błąd

O zdrowie mentalne dbamy poprzez zdrowy styl życia, codzienną porcję ruchu, odpowiednią ilość snu czy relacje społeczne. W jaki sposób na naszą kondycję psychiczną może wpłynąć zdrowe odżywianie? O kondycji naszego mózgu decydują kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne, a jego głównym paliwem jest tlen i glukoza.

Nasz organizm powinien otrzymywać nową porcję energii co 3-4 h, począwszy od śniadania jedzonego do godziny od pobudki, a kończąc na kolacji spożywanej 2h przed snem. Regularne jedzenie pozwala nam zachować psychiczny komfort związany z zaspokojeniem jednej z podstawowych potrzeb fizjologicznych jaką jest głód.

Podstawowe paliwo mózgu jakim jest tlen pozyskujemy wychodząc na spacery lub otwierając okno. Glukozę wraz z posiłkiem. Dzięki niej efektywniej pracujemy przez dłuższy czas, jesteśmy mniej rozdrażnieni i łatwiej skupiamy uwagę. Ta mała cząsteczka cukru, powstaje w wyniku trawienia węglowodanów, które mogą być dostarczone do mózgu w formie prostej lub złożonej. Węglowodany proste powodują gwałtowne skoki stężenia glukozy we krwi i równie gwałtowne spadki wywołane wyrzutem insuliny. Takie wahania powodują, że mózg jest regularnie odcinany od źródła paliwa i wysyła sygnał o potrzebie ponownego zastrzyku energii. Węglowodany złożone pozwalają na stopniowe dostarczanie energii do mózgu. Uwalniają się przez 3-4 h, co pozwala na łagodny wzrost i mniej drastyczny spadek stężenia glukozy we krwi.

Odpowiednie nawodnienie

Jeśli odczuwamy pragnienie to znaczy, że jesteśmy odwodnieni na poziomie 3-5%. Zaburzenia koncentracji pojawiają się już przy ok. 1-2%. Dziennie powinniśmy wypijać 30 ml wody na 1 kg masy ciała płynów, z czego 3⁄4 powinna stanowić woda, a 1⁄4 inne płyny np. kawa czy herbata. Wiele osób nie odczuwa pragnienia lub myli je z głodem. Często ochota na „małe co nieco” mija po wypiciu szklanki wody. Dobrym sposobem na wyrobienie nawyku picia jest postawienie przy stanowisku pracy dzbanka lub butelki wody.

Regeneracja

Przez cały dzień nasz organizm korzysta z paliwa, które dostarczamy mu z pożywieniem. Potrzebuje go również do regeneracji i odbudowy po całym dniu pracy. Powysiłkowy poziom endorfin to najlepsza nagroda dla zmęczonego pracą umysłu. Aktywność fizyczna pomoże nam obniżyć poziom stresu i usprawnić pracę układu krwionośnego.

Na dobrostan naszego organizmu najlepiej działają wielowymiarowe działania, wsparte wiedzą specjalistów: dietetyków, psychologów, trenerów, którzy pokażą jak teorię przekuć w praktykę. Również pracodawca może być dobrym motywatorem zmian. Dzięki dostarczeniu przez pracodawcę na przykład owoców i warzyw pracownicy mogą utrwalać dobre nawyki żywieniowe przez cały dzień.

ZOBACZ TAKŻE:

W tej restauracji zanim zjesz musisz samodzielnie zabić zwierzę. Odważysz się? (video)

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe Dailyfruits