Dwa młode żubry czekają na swoje imiona (konkurs)

W tym roku, w gołuchowskiej zagrodzie zwierząt, przyszły na świat dwa żubry. Teraz zwierzęta czekają na imiona. Muszą zaczynać się od liter „Po”.

Pierwszy urodził się 30 maja, jako potomek Poinsecji II i Pogaja. Powodów do radości przybyło, gdy tydzień później okazało się, że krowa Podusta również się ocieliła. 4 czerwca w leśnej części zagrody, z dala od ludzi, stado powiększyło się o kolejnego osobnika. Obydwa małe żubry to zdrowe byczki. Przyszedł czas, aby nadać im imiona i wpisać je do Księgi Rodowodowej Żubrów.

– Księga jest elementem programu ochrony żubra europejskiego i powstała w 1931 roku. Istnieje w celu kontrolowanego kojarzenia osobników, przy zachowaniu czystej krwi gatunku. W obrębie hodowanych żubrów wyróżnia się dwie linie – białowieską i białowiesko-kaukaską. W Gołuchowie żyją żubry z linii białowieskiej. Dla łatwego odróżnienia ich pochodzenia, stosuje się zasadę, że imiona zaczynają się od liter „Po”. Pamiętając o tej regule, corocznie wybierane są imiona nadesłane przez chętnych – wyjaśnia Nela Popiołek z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

 Jak dodaje, również w tym roku nadszedł na to moment. Konkurs potrwa do 15 września. Szczegóły znajdziecie na stronie okl.lasy.gov.pl.

Czynna od świtu do zmierzchu

Warto wiedzieć: Pokazowa Zagroda Zwierząt została założona w kwietniu 1977 roku. Utworzenie zagrody żubrów w Gołuchowie wynikało ze wzrostu populacji żubra i konieczności tworzenia nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. Pokazowa Zagroda Zwierząt jest zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum. Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki. W zagrodzie znajduje się również ok. 1 ha łąki traktowanej jako pastwisko dla żubrów. Pojemność zagrody żubrów została określona na 6 do 8 osobników. Zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną. Organizacja zagrody i wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok. Zagroda cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, których liczbę szacuje się na około 100 tys. rocznie.  Zagroda jest czynna codziennie od świtu do zmierzchu. Wstęp wolny.

ZOBACZ TAKŻE:

Dobrze jest popatrzeć na żubra na “stołówce” ;-) (video)

Fot., Joanna Mróz, źródło lasy.gov.pl