Porady jak utrzymać smartfon w czystości

Odkąd częste mycie rąk oraz inne zabiegi utrzymujące higienę na stałe wpisały się w naszą rzeczywistość, dbanie o czystość telefonów powinno również stać się elementem codziennej rutyny. To szczególnie ważne ze względu na ilość czasu, jaką spędzamy w ciągu dnia korzystając z tych urządzeń.

Samsung przedstawia kilka sugestii dotyczących środków ostrożności, które powinniśmy przedsięwziąć, by zachować zasady czystości i higieny podczas korzystania ze smartfonów.

Dlaczego należy czyścić smartfon?

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Deloitte – globalną firmę konsultingową – Amerykanie sięgają po swoje smartfony około 14 miliardów razy dziennie, przy czym każdy z użytkowników odbiera telefon średnio 52 razy w ciągu dnia. Zważywszy na obecną sytuację i zwiększającą się ilość pracy zdalnej liczby te będą rosły.

– Nasze badania pokazują, że wirusy mogą przetrwać na powierzchniach plastikowych lub metalowych przez okres do 2 lub 3 dni. Aby bezpiecznie korzystać ze smartfona, konieczne jest utrzymanie urządzenia w czystości – podkreśla dr Doo-Ryeon Chung, Director of Center for Infection Prevention and Control w Samsung Medical Center.

Zalecane praktyki higieniczne w użytkowaniu smartfona

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, dbając o czystość urządzenia, jest niestosowanie uniwersalnych środków czyszczących, rozpylaczy sprężonego powietrza lub środków dezynfekujących i wybielających. Środki te mogą być przydatne w utrzymaniu higieny w pomieszczeniach mieszkalnych, jednak w zetknięciu z telefonem mogą zedrzeć lub uszkodzić oleofobową powłokę na wyświetlaczu smartfona, chroniącą ekran przed pozostawianiem na nim odcisków palców.

Aby po wyczyszczeniu nadal cieszyć się niezakłóconym działaniem smartfona, należy całkowicie wyłączyć urządzenie, wyjąć z etui, odłączyć kable i inne akcesoria, po czym przetrzeć zewnętrzną stronę urządzenia używając ściereczki z mikrofibry, która nie pozostawia na powierzchni drobnych pyłków.

W razie potrzeby do czyszczenia można zastosować niewielkie ilości wody destylowanej lub środka dezynfekującego, takiego jak produkty na bazie kwasu podchlorawego (50-80 ppm) lub na bazie alkoholu (ponad 70% etanolu lub alkoholu izopropylowego) . Zawsze jednak należy nakładać je na szmatkę z mikrofibry, a nie bezpośrednio na telefon. Ważne jest również, aby nie dopuścić do przedostania się płynu do otworów w telefonie. W celu wyczyszczenia urządzenia szmatkę należy zwilżyć środkiem dezynfekującym i delikatnie przetrzeć przód i tył telefonu.

ZOBACZ TAKŻE:

Promieniowanie typowe dla smartfonów może przyciągać kleszcze

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe Samsung