Najwięcej za mieszkanie zapłacisz w Hongkongu. Warszawa na końcu zestawienia

Już kolejny rok azjatyckie miasta okazały się najdroższe na świecie dla kupujących mieszkania. Pierwsze miejsce należy do Hongkongu, gdzie za własne M trzeba zapłacić średnio ponad 1,2 mln USD. Drugie miejsce to zaskoczenie, bo przypadło niemieckiemu Monachium. Tam mieszkanie kosztuje 1 mln USD. Podium domyka Singapur, z kwotą prawie 916 tys. USD za własne lokum. <

Ogólnie w pierwszej dziesiątce najdroższych miast znajduje się aż 5 azjatyckich metropolii – wynika z raportu CBRE „Global Living 2020”. Warszawa w tym zestawieniu znajduje się blisko końca, choć ceny mieszkań rosną u nas szybko w porównaniu do reszty świata. Średnia cena mieszkania w naszej stolicy to obecnie ok. 170 tys. USD (ponad 645 tys. zł).
W pierwszej dziesiątce miast z najdroższymi mieszkaniami oprócz Hongkongu, Monachium i Singapuru, znalazły się również Szanghaj, Shenzhen, Pekin, Vancouver, Los Angeles, Paryż i Nowy Jork. W sumie w całym zestawieniu CBRE zostało uwzględnionych aż 39 miast. W prawie wszystkich ceny nieruchomości w minionym roku rosły, choć przeciętnie był to wzrost niemal o połowę niższy niż w 2018 roku. Przyczyny niższej dynamiki wzrostu były różne, związane np. z naturalnym  spowolnieniem po okresie intensywnego wzrostu, czy wprowadzeniem zmian administracyjnych umożliwiających zwiększenie dostępności mieszkań dla lokalnych nabywców.
– Ceny mieszkań w Warszawie w minionym roku rosły w zawrotnym tempie i pod względem dynamiki wzrostu cen z pewnością nie ustępujemy innym światowym stolicom. Jednak średni koszt mieszkania cały czas plasuje nas blisko końca. I w najbliższym czasie nie powinno się to zmienić. Co prawda, w pierwszych trzech miesiącach tego roku ofertowe ceny mieszkań wciąż rosły, ale już można było zauważyć mniejszą akceptację kupujących dla tak wysokich kwot – stwierdza  Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

Azja z najdroższymi mieszkaniami

Aż pięć stolic z pierwszej dziesiątki zestawienia najdroższych miast pod względem kosztów zakupu mieszkania znajduje się w Azji. Kolejny już rok pierwsze miejsce zajął Hongkong, w którym średnia cena takiej nieruchomości wynosi ponad 1,2 mln USD. Następne z azjatyckich miast z najdroższymi mieszkaniami to Singapur (916 tys. USD), Shanghai (906 tys. USD), Shenzen (784 tys. USD) i Pekin (763 tys. USD). W pierwszej dziesiątce znalazły się też europejskie Monachium (1 mln USD) i Paryż (650 tys. USD), kanadyjskie Vancouver (755 tys. USD) oraz Los Angeles (717 tys. USD) i Nowy Jork (649 tys. USD) z USA. Z kolei najszybsze wzrosty cen, wynoszące ok. 10%, odnotowano w Monachium, Berlinie, Kairze i Montrealu.

Zawrotne kwoty za wynajem

awrotne ceny za zakup mieszkania idą w parze z wysokimi opłatami za wynajem. W Warszawie jest dosyć tanio. Za miesiąc wynajmu zapłacimy średnio 492 USD (1868 zł), co plasuje nas pomiędzy Stambułem a Montrealem. W najdroższym mieście świata pod względem średnich czynszów, czyli w Nowym Jorku, taki wynajem to ponad pięciokrotnie wyższy koszt niemal 2,9 tys. USD. Nieco mniej, bo 2,8 tys. USD wyniesie nas zamieszkiwanie w Abu Dhabi. Pierwszą trójkę domyka Hong Kong, z kwotą 2,7 tys. USD za miesiąc, a w pierwszej dziesiątce znalazły się także Singapur, Los Angeles, Dublin, Dżedda, Dubaj, Londyn i Rijad. Z kolei najwyższy wzrost kwot czynszów r/r odnotowano w Lizbonie.

Co poszło nie tak?

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe