W Lany Poniedziałek nalej jeżom wody

Mamy bardzo suchą wiosnę, a jeże po przebudzeniu z hibernacji bardzo tej wody potrzebują. Prosimy, w imieniu dzikich zwierząt, w ten świąteczny dzień, jeśli jeszcze nie wystawiliście miseczki z wodą, to zróbcie to teraz – apeluje i przypomina SORZ – Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska.

Jeże na ziemi pojawiły się prawie 60 milionów lat temu. I mogą wkrótce zniknąć! Te kolczaste ssaki są gatunkiem zagrożonym całkowitym wyginięciem. Naukowcy szacują, że do 2025 roku na świecie może już nie być jeży dziko żyjących. 

Wrocławskie zoo podaje sześć faktów o jeżach, które warto znać:

  1. Jest ich coraz mniej
    Śmiertelność jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki.
  2. To pożyteczne zwierzęta
    Jeże zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.
  3. Kochają wolność
    Jeży nie wolno więzić, przetrzymywać w zamknięciu, hodować, sprzedawać. To zwierzęta dzikie, które realizują swoje życiowe potrzeby na wolności.
  4. Zapadają w sen zimowy
    W listopadzie jeże zapadają w stan hibernacji. W tym czasie ich serce bije tylko 20 razy na minutę, a nie jak normalnie 180 razy na minutę.
  5. Potrzebują schronienia na zimę
    Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko.
  6. Potrzebują ludzkiej pomocy
    Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek!

Zabił młotkiem dwa jeże. Powód szokuje

Fot. ma charakter poglądowy.