Gdzie wyrzucić maseczki i rękawiczki, aby nie dostać mandatu?

Rękawiczki jednorazowe to teraz obowiązkowy atrybut każdego sklepowego konsumenta. Od kilku dniu musimy je nosić podczas zakupów. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo się ich pozbyć, żeby nie narazić się na mandat.

Reklama

Z początkiem kwietnia rząd zaostrzył ograniczenia w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19. Do nowych zasad należy między innymi obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach. Sklepy powinny je zapewnić swoim klientom. Podobnie jest ze środkami do dezynfekcji rąk.

– Problem pojawia się wtedy, gdy środki ochrony osobistej przestają nam być potrzebne. Zużyte rękawiczki lub maseczki jednorazowe nie zawsze trafiają tam, gdzie powinny. Postępowanie z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 regulują wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi osoby zdrowe powinny wrzucić zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe do pojemnika/worka na odpady zmieszane wyjaśnia Robert Kacprzak z gdańskiej straży miejskiej.

Jak dodaje, niestety, wykorzystane wcześniej środki ochrony osobistej często wyrzucane są byle gdzie. Przypomina, że zaśmiecając miejsce publiczne, możemy narazić się na mandat w wysokości do 500 złotych. Zgodnie z prawem: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

 Musisz jednak uważać, aby nie dotknąć nimi twarzy, w tym oczu, ust lub nosa, ponieważ może dojść wtedy do przeniesienia wirusa na błony śluzowe i zakażenia.

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki?

Należy chwycić rękawiczkę dłonią ubraną w rękawiczkę w okolicy nadgarstka, ostrożnie ją zdjąć i przytrzymać. Następnie wsunąć dwa palce dłoni bez rękawiczki pod nadgarstek dłoni w rękawiczce. Następnie pociągnąć rękawicę do czasu aż zostanie przewrócona na lewą stronę. Druga rękawiczka powinna być wewnątrz rękawicy, którą się zdjęło. Po zdjęciu zawsze należy umyć dłonie.

ZOBACZ TAKŻE:

Koty niech lepiej zostaną w domu

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło Straż Miejska z Gdańska

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *