Nowe limity zbierania grzybów i opłaty za wstęp do lasu (Prima Aprilis)

Limit zbierania grzybów w lesie w tym roku wyniesie kilogram na osobę, na jagody –  pół kilograma. Za niestosowanie się do zakazów obowiązuje mandat w wysokości 5000 złotych. Nadleśnictwo Wisła przypomina o cenniku, który obowiązuje w tym roku na terenie Lasów Państwowych. 

Jak czytamy w cenniku:

  • Każdy wkraczający na tereny leśne zobowiązany jest to uiszczenia opłaty w wysokości 5 złotych na dzień. Za brak wymaganego potwierdzenia opłaty grozi mandat w wysokości 500 złotych.
  • Parkingi leśne są płatne. Możliwość dokonania opłaty przelewem na konto zarządcy terenu. Potwierdzenie należy umieścić za szybą. Koszt –  10 złotych/dzień
  • Za wejście na ścieżki edukacyjne, turystyczne, obowiązuje opłata 5 zł za osobę.
  • Limit zbierania grzybów wynosi kilogram na osobę, na jagody – 0.5 kilograma. Obowiązuje całkowity zakaz zbioru w celach zarobkowych. Za niestosowanie się do zakazów obowiązuje mandat w wysokości 5000 złotych.

–  Brzmi śmiesznie? Dla nas to tylko Prima Aprilis, ale w innych krajach europejskich to norma. :-( Niemcy – mają limit grzybów na osobę wynosi kilogram; Holandia – tutaj wszystkie lasy podlegają królowej. Także runo i grzyby. Grzybów i jagód zbierać nie wolno – można kupić w sklepie. Włochy – tutaj chcąc zbierać grzyby, trzeba mieć legitymację grzybiarza – płatna na rok ok. 40 euro. (w najdroższych regionach jest to 120 euro). Część włoskich regionów wymaga także posiadania kursu mikologicznego; Belgia – obowiązuje całkowity zakaz zbierania tego co w lesie;  Austria – 80% lasów jest własnością prywatną (w Polsce ok 18%). Na większości obowiązuje zakaz wstępu, a parkingi są płatne – wyliczają przedstawiciele Nadleśnictwo Wisła, Lasy Państwowe.

Droższe od nich są jedynie trufle

 

WieleLiter.pl