Niechciane pisklę zostało brutalnie usunięte z bocianiego gniazda (video)

Bociany to ptaki, które są szczególnie bliskie Polakom, każdy umie go rozpoznać, a większość z nas cieszy się na ich widok. Nie można jednak zapominać, że potrafią one zachować się w sposób, który dla dla wielu z nas będzie szokujący i brutalny. Tak było w przypadku bociana, który bezpardonowo wyrzucił jedno z piskląt z gniazda.

– Zeszły rok, a najprawdopodobniej właśnie sprzed roku pochodzi to video, był bardzo słaby pod względem pożywienia dla tych ptaków. Susza spowodowała, że nie było dość jedzenia, żeby wykarmić wszystkie pisklęta. W takich przypadkach rodzic poświęca najsłabszego, żeby reszta miał szansę przetrwać. Wiele gatunków, szczególnie ptaków tak robi. To czysta matematyka. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że świat przyrody to nie tylko słodziutkie jeże z jabłuszkiem na grzbiecie czy sarenki do kochania. Wiele ludzi żyje jednak w bambiniźmie (wyidealizowany obraz natury, nazwa wzięła się od animowanego filmu „Bambi” – dop. red.). Myślą, że zawsze będzie happy end jak u Disney’a. Tymczasem dzięki takiemu zachowaniu z puli genowej odpadają najsłabsze osobniki, a to opłaca się całemu gatunkowi. Niektóre gatunki robią tak, ze pierwsze i najsilniejsze osobniki, które się wylegają same pod nieobecność rodziców wypychają słabszych braci żeby zyskać pokarm i atencję rodziców – wyjaśnia w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl Hubert Grabara z Nadleśnictwa Toruń.

Mamy nadzieję, że tegoroczny rok będzie lepszy i młode bociany przeżyją. Tymczasem obejrzycie dramatyczne sceny z bocianiego gniazda. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Ruszyła transmisja z dwóch gniazd bocianich w Nowym Opolu i Woli Suchożebrskiej na Mazowszu. Przez kilka miesięcy widzowie będą mogli podglądać bociany na żywo. Materiał również może zawierać sceny drastyczne.. Szczegóły w tekście poniżej.

Transmisja z bocianiego gniazda. Będą radości i dramaty

1/3 bocianiej młodzieży nie przeżyje

Fot. główne ma charakter poglądowy.

WieleLiter.pl