Jeździli bez celu. Teraz będą się tłumaczyć przed sądem

Policyjny patrol, przemierzający ulice Świętochłowic w woj. śląskim zauważył samochód, którym podróżowało trzech mężczyzn. Na widok radiowozu kierowca znacznie przyspieszył. Mundurowi postanowili to skontrolować.

Reklama

Obecnie obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia określa m.in. ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Mimo wprowadzonych obostrzeń zdarzają się osoby, które je lekceważą. Dwa dni temu pełniący służbę na terenie Świętochłowic policjanci w dzielnicy Piaśniki zauważyli pojazd, w którym podróżowały trzy osoby. Na widok policyjnego radiowozu kierujący daewoo znacznie przyspieszył. Mundurowi postanowili to skontrolować.

– Używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych, policjanci wydali mężczyźnie polecenie do zatrzymania daewoo. Kierującym okazał się 24-letni świętochłowiczanin. Poproszony o wymagane dokumenty, mężczyzna oświadczył, że nie ma prawa jazdy. Już po chwili okazało się, że wsiadł za kierownicę pomimo 3-letniego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie okazał się trzeźwy. Zgodnie z nowymi przepisami określającymi ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się, mundurowi zapytali mężczyzn o cel ich podróży. Niestety, okazało się, że ich podróż nie jest podyktowana celami bytowymi, zdrowotnymi ani zawodowymi relacjonują śląscy mundurowi. 

Teraz cała trójka odpowie przed sądem. To jednak nie koniec kłopotów jednego z nich. Nieodpowiedzialnemu 24-latkowi, za złamanie sądowego zakazu grozi do 5 lat więzienia.

– Pamiętajmy, że od zdyscyplinowania społeczeństwa w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób, a wprowadzone nowe przepisy, mają na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenia się epidemii – podkreślają policjanci.

Przypominają też o ograniczeniach w przemieszczaniu się. Nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy:

  • Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Policjanci zapowiadają, że za bagatelizowanie poleceń i wytycznych instytucji państwowych, będą stosowali represje.

ZOBACZ TAKŻE:

Pijany rowerzysta holował pijaną rowerzystkę. Kobieta wpadła pod auto

Fot. ma charakter poglądowy, źródło policja.gov.pl

Reklama

1 komentarzy dla tekstu: “Jeździli bez celu. Teraz będą się tłumaczyć przed sądem”

  1. Absurd goni absurd. Przemieszczać można się maksymalnie w dwie osoby. Ale pieszo. Takich restrykcji nie ma odnośnie przemieszczania się samochodem osobowym. Mogli jechać nawet w pięciu, tylko przed jazdą powinno ustalić dobrą gadkę, że chociażby jadą do pracy. W Polsce nikt nie ma obowiązku posiadania zaświadczenia od pracodawcy jak ma to miejsce w innych krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *