66-latek zlekceważył kwarantannę. Grozi mu nawet więzienie

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 66-letni mieszkaniec Lublina. Mężczyzna podczas kwarantanny domowej postanowił udać się na zakupy. Swoim zachowaniem zlekceważył nie tylko bezpieczeństwo własne, ale również innych osób, z którymi miał kontakt. Jego sprawa swój finał będzie miała w sądzie.

Policjanci z lubelskiego komisariatu podczas sprawdzania osób objętych kwarantanną natrafili na przypadek niestosowania się do decyzji o przymusowej izolacji. Podczas kontroli małżeństwa z jednej z lubelskich dzielnic okazało się, że jeden z małżonków w tym czasie wyszedł na zakupy. Obecna w mieszkaniu kobieta, poinformowała policjantów, że mąż na chwilę wyszedł do innego pomieszczenia. Podczas oczekiwania mundurowi zauważyli mężczyznę który wchodził z ulicy do budynku, a następnie pokazał się im w oknie. Jak się okazało 66-latek bezprawnie opuścił miejsce przymusowej kwarantanny.

Jego sprawą zajmą się policjanci lubelskiego komisariatu. Funkcjonariusze przeprowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie, za co może mu grozić kara do 5 tysięcy złotych. Jeżeli okaże się, że potwierdzono zakażenie, będzie odpowiadał z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Więcej informacji znajdziecie w tekście poniżej.

Dzięki selfie służby będą wiedziały, że przestrzegasz kwarantanny

 

WAŻNE! Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590. Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc. Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą również przekazać Ci kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli teleporady medycznej.

Dzięki teleporadzie medycznej możesz otrzymać:

  • zalecenia
  • e-zwolnienie
  • e-receptę
  • sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Teleporady medyczne:

  • ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
  • ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
  • rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
  • skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

ZOBACZ TAKŻE:

Pijany awanturował się, że jest zarażony koronawirusem

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło policja.gov.pl