Transmisja z bocianiego gniazda. Będą radości i dramaty

Ruszyła transmisja z dwóch gniazd bocianich w Nowym Opolu i Woli Suchożebrskiej na Mazowszu. Przez kilka miesięcy widzowie będą mogli podglądać bociany na żywo. Materiał może zawierać sceny drastyczne.

Bocian biały jest bohaterem wielu przesądów, przysłów i wróżb. Ludzie z niecierpliwością oczekują pierwszego w roku bociana. Przyjęło się, że jeżeli pierwszego ptaka spostrzeże się w locie, to pewne, że tego roku obserwatora nie opuści szczęście, a jeżeli bocian będzie stał na gnieździe lub łące – można spodziewać się problemów. Jednym z najbardziej dziś rozpowszechnionych wierzeń jest to, że bocian przynosi dzieci; na domu, gdzie usiadł ten ptak niedługo miał pojawić się noworodek. I bez skomplikowanych badań wiadomo, że ludziom lepiej żyje się w czystym i różnorodnym krajobrazie, w kontakcie z przyrodą. W takich warunkach są oni zdrowsi, mniej zestresowani i rodzi się im więcej dzieci. Główny Urząd Statystyczny potwierdza, że na wsi przychodzi na świat więcej dzieci niż w mieście. Ptaki te należą do bardzo troskliwych rodziców. Zdarza się, że w Polsce potrafią mieć nawet sześć piskląt, choć zwykle jest ich tylko dwa lub trzy, które są karmione codziennie ogromnymi ilościami białka. Jedno młode od wyklucia do wylotu z gniazda otrzymuje około 34 kg pokarmu. Aby sprostać swym zadaniom, rodzice muszą się nieźle nagimnastykować. Niestety, obserwujemy znaczący spadek liczby dużych bocianich rodzin. To nie tylko demografia podobna do ludzkiej, ale smutna konstatacja rzeczywistości. Przekształcenia krajobrazu rolniczego, w tym zanik pastwisk, osuszanie łąk, komasacja i chemizacja upraw to czynniki wybitnie negatywnie oddziałujące na ten gatunek. Sytuacji nie poprawiają trudności, jakie pojawiają się podczas wędrówek. To niezwykłe przemieszczenia, z Europy – na zimowiska w Afryce. Nie dość, że trudniej tam o pokarm – to jeszcze w czasie przelotów bociany bywają ostrzeliwane przez ludzi, nawet z broni maszynowej! Po drodze czeka na nie wiele innych niebezpieczeństw. Więcej informacji znajdziecie tutaj (źródło  PAP – Nauka w Polsce)

Transmisję na żywo będzie można oglądać z dwóch gniazd bocianich w Nowym Opolu i Woli Suchożebrskiej na Mazowszu. Przez kilka miesięcy widzowie będą mogli podglądać bociany na żywo.  Jak podkreślają twórcy projektu Grupa EkoLogiczna,  próby hejtowania, zastraszania czy wywierania nacisków mających na celu ingerencję w przebieg lęgu, będą zgłaszane organom ścigania. Transmisję nadzorują osoby, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Nie będzie żadnych ingerencji w przebieg lęgu.

Grupa EkoLogiczna jest ogólnopolską organizacją przyrodniczą. Jej celem statusowym jest ochrona dziko żyjących zwierząt i ich siedlisk. Ich uwaga skupia się głównie na szerzeniu w społeczeństwie wiedzy o przyrodzie. Zbierają dane dokumentujące stan i zagrożenia krajowych gatunków roślin oraz zwierząt. Opracowują i wdrażają plany działań ochronnych. Od początku działalności stawiają duży nacisk na edukację. Prowadzają prelekcje oraz spotkania o tematyce przyrodniczej dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Szczególną troską otaczają zwierzęta poszkodowane w wyniku działalności ludzkiej. Ich wolontariusze ratują rocznie kilkadziesiąt bocianów białych, sowy, ptaki wróblowe, gołębie.

Bezpośredni przekaz na żywo z naszych gniazd otwiera się po wejściu na stronę główną grupaekologiczna.org.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Jedyne takie miejsce w Polsce – Europejska Wieś Bociania