Tracimy włosy, ale za późno szukamy pomocy

Polacy mają problemy ze swędzącą i suchą skórą głowy, przetłuszczającymi się lub zniszczonymi włosami. Jednak dopiero kiedy włosy zaczynają im wypadać udają się do specjalisty. Aż 75 procent Polaków szuka pomocy gdy może być już za późno – wynika z badania „Polak u trychologa”

Wyniki sondy przeprowadzonej przez Instytut Trychologii pokazują, że większość respondentów nie ma pojęcia, że istnieje specjalista trycholog, który może pomóc z problemami skóry głowy lub włosów. Kiedy pojawiają się problemy najczęściej udają się do dermatologa, jak twierdzi aż 47 % respondentów. O specjalizacji trychologicznej najczęściej dowiadują się dopiero od lekarza (21%) lub znajomych (24%). Są jednak i takie osoby, które zaczynają szukać pomocy na własną rękę i wówczas trafiają do właściwego specjalisty (28%).

Głównym powodem, dla którego zaczynają szukać porad są problemy z wypadaniem włosów jak deklaruje 75% ankietowanych. Nie przeszkadzają, aż tak problemy ze swędzącą i suchą skórą głowy (9%), kiedy włosy nie chcą rosnąć (8%), są zniszczone lub suche (4%) lub pojawia się problemem z łupieżem (3%).

Więcej niż połowa osób nigdy nie kontrolowała stanu swoich włosów i nie miała pojęcia, że istnieje specjalista trycholog (68%). Jeśli już szukano porad to w różnym innym zakresie dotyczącym chorób włosów (27%). Najczęściej kiedy już uda się trafić do trychologa oczekuje się kompleksowego podejścia do rozwiązania problemu z włosami – jak twierdzi 57% respondentów. Ważne dla pacjentów jest również profesjonalne przeprowadzenie badania stanu włosów i skóry głowy (20%), a także realizacja zabiegów, które zahamują proces wypadania włosów (16%). Najmniej osób spodziewa się jedynie porad w zakresie pielęgnacji i suplementowania włosów (7%).

– Kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Pacjenci zdają sobie jednak sprawę, że proces terapii jest zależny od problemu i może trwać nawet do pół roku (53%). W niektórych przypadkach konieczna jest kuracja trwająca nawet do kilku lat (21%), a dopiero po 3 miesiącach włosy zaczynają się regenerować (19%). Mało który ankietowany skłania się do deklaracji, że już po tygodniu lub dwóch powinny pojawić się pierwsze oznaki poprawy (7%), co może świadczyć o dużej świadomości, iż terapeutyka problemów skóry głowy i włosów jest procesem długoterminowym.

Mało która osoba zna nowoczesne metody terapii skóry głowy i włosów, zanim nie trafi do specjalistycznej placówki trychologicznej (41%). Zdajemy sobie jednak sprawę, że włosy odzwierciedlają kondycję naszego organizmu (69%) lub wypadanie włosów może być spowodowane również brakiem witamin w organizmie (28%).

Jak pokazują wyniki badania „Polak u trychologa” przeprowadzonego przez Instytut Trychologii – 81% ankietowanych boi się utraty włosów i dlatego szuka profesjonalnej pomocy. To dla nich poważny problem i mogą mieć z tego powodu nawet depresję. Przez problemy z włosami większości z nas pogarsza się samopoczucie (43%). Tracąc włosy czujemy się mniej atrakcyjni (23%) i traci na tym nasz wizerunek, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym (10%). Niektóre osoby tracą nawet pewność siebie w kontaktach personalnych (8%).

Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badanie trichoskopowe. Dlatego niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości.

Wbrew mitom osoby na diecie także powinny jeść pieczywo

*Badanie „Polak u trychologa” w formie ankiet przeprowadził Instytut Trychologii na przełomie październik – styczeń 2020 na próbie 1085 respondentów. Fot. ma charakter poglądowy. Źródło infowire.pl

WieleLiter.pl