A wynika to ze zwykłego lenistwa

„Zaraz wracam”, „Spieszę się”, „Ja tylko na chwileczkę”, „Jak bedzie trzeba to odjadę” – a Ty jaką masz wymówkę, żeby zająć miejsce przeznaczone dla osoby z niepełnosprawnością? Czy wiesz, że wielu kierowców w Polsce bezprawnie parkuje na kopertach, a wynika to tylko ze zwykłego lenistwa? Zastanów się czy nie jesteś jednym z nich. Nie udawaj osoby z niepełnosprawnością.

Brak miejsc parkingowych to zmora każdego kierowcy, zwłaszcza kiedy miejsca te zajmowane są niezgodnie z prawem. Z taka sytuacją, niestety, na co dzień spotykają się niepełnosprawni użytkownicy dróg. Pomimo zmian w przepisach dotyczących wydawania kart parkingowych i zaostrzenia kar za „złe parkowanie”, kierowcy z niepełnosprawnością nadal mają problem z zaparkowaniem na miejscach specjalnie dla nich przeznaczonych, ponieważ inni użytkownicy ruchu korzystają z nich bezprawnie.

Film Fundacji Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS przy współpracy z Centrum Handlowym Alfa oraz filmowcem Krzysztofem Kiziewiczem ma już trochę czasu, ale problem nadal jest aktualny. Akcja ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na, istotny z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością, problem blokowania miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla nich.

Pomysł kampanii oparty był na chwilowym odwróceniu ról. W rzeczywistości miejsca dla osób z niepełnosprawnością są regularnie zajmowane przez kierowców pełnosprawnych, dlatego akcja polegała na zablokowaniu przez kilka godzin zwykłych miejsc postojowych przez wózki inwalidzkie (atrybuty niepełnosprawności).

Koncepcja akcji inspirowana była happeningiem zorganizowanym przez portugalskich studentów z Centrum Inżynierii Rehabilitacyjnej i Dostępności (Centro de Engenharia de Reabilitação e Acessibilidade) w 2013 roku w Lizbonie i powtórzonym kilka miesięcy później w stolicy Gruzji Tiblisi. Niemniej jednak na gruncie polskim o problemie blokowania „kopert” nigdy nie mówiono w taki sposób. Była to pierwsza taka akcja w naszym kraju!

Kierowcy będący bezpośrednimi odbiorcami kampanii przekonali się „na własnej skórze” czego na co dzień doświadczają osoby z niepełnosprawnością. Chodziło bowiem o to, aby pełnosprawni użytkownicy dróg zrozumieli jak czują się ci, których prawa są notorycznie łamane wyłącznie ze względu na ich wygodę i lenistwo. Więcej informacji o działaniach Fundacji Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS znajdziecie na ich stronie fundacjaimpuls.org.pl