Mroczne Piwnice – tam dochodzi do leśnej wymiany pokoleń (video)

Jest takie miejsce pod Toruniem zwane „Małą Białowieżą” i choć nie jest wpisane na listę obiektów UNESCO ma również niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną.

Reklama

Rezerwat „Las Piwnicki” bo o tym miejscu warto wspomnieć leży w miejscowości Piwnice na terenie leśnictwa Łysomice w woj. kujawsko-pomorskim. Wieś Piwnice została wymieniona w 1346 roku jako dobra rodziny Ritterów.

W 1520 roku Król Zygmunt Stary nadał czynsz z wsi miastu Toruniowi. Historia ochrony tego terenu sięga roku 1912 kiedy ówczesny właściciel – Meister, oficjalnie zabronił wszelkich form eksploatacji lasu . Ochronę rezerwatu zainicjował prof. Adami Wodziczko w 1924 r. Ochronie podlega grąd na powierzchni 36,95 ha z dębami liczącymi około 300 lat, pamiętającymi I rozbiór Polski oraz ustanowienie Konstytucji 3 Maja. Sosna została wprowadzona sztucznie na początku XIX w. i liczy około 240 lat. Zarówno sosny jak i dęby wykazują objawy starzenia, obumierają i powoli giną z drzewostanu. W ich miejsce zaczyna pojawiać się podrost graba i osiki. Jesteśmy obserwatorami naturalnej wymiany pokoleń w lesie i do tej obserwacji zapraszamy również Państwa – zachęca Anna Stępień z nadleśnictwa Toruń. 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *