Wbrew pozorom ten specjał nie pochodzi z Włoch

9 lutego to data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów. Dziś bowiem świętujemy Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Pizza jadana jest na całym świecie w najróżniejszych wariantach. Fenomen potrawy tkwi w jej prostocie – wystarczy właściwie wyrobione ciasto, aromatyczny sos i przyprawy oraz kilka dodatków, by uzyskać niepowtarzalny posiłek. Z czym najlepiej podawać pizzę? To już zależy wyłącznie od inwencji kucharza. Fantastycznie smakuje w towarzystwie i łatwo się nią podzielić. Nic dziwnego, że pizza doczekała się własnego święta. Tego dnia nikt nie powinien odmawiać sobie dokładki.

Jednym z powodów, dla których pizza robiła i do tej pory robi oszałamiającą karierę w kulinarnym świecie, jest jej uniwersalność. Choć dla wielu smakoszy faworytką pozostaje pizza neapolitańska na cieniutkim cieście, przygotowywana ze ściśle określonych, lokalnych składników, w tym niezrównanej mozzarelli z mleka bawolic albo pizza prosto z Sycylii z obowiązkowym dodatkiem pistacji, to z potrawą można naprawdę zaszaleć. Słynny hawajski wariant zachwyca swoich fanów porcją słodkiego ananasa. Wybornie wypadają orientalne połączenia z kolendrą i imbirem. Grzyby shitake na pizzy? Czemu nie! Na pizzy w stylu meksykańskim śmiało można umieścić czerwoną fasolę i kukurydzę. Szukacie pomysłu na pizzę po polsku? Sięgnijcie po podhalańskie inspiracje. Nie zabraknie w nich swojskiego oscypka oraz boczku lub kiełbasy.

Cały świat na pizzy

Z pizzą wyruszycie w podróż dookoła świata. Ktoś jest do tego pomysłu nastawiony sceptycznie? Warto sobie uświadomić, że wbrew powszechnej opinii specjał ten wcale nie pochodzi z Włoch. Pierwowzory dania wywodzą się ze starożytnej Grecji. Zaskoczeni? To właśnie tam serwowano cienkie ciasto z oliwą, ziołami oraz czosnkiem, które z biegiem czasu ewoluowało w jedną z najpopularniejszych potraw na świecie. To znakomity powód, by z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy przyrządzić pizzę po grecku, wzbogaconą serem feta, oliwkami oraz kolorowymi paprykami.

Nie da się ukryć – pizza ma wzięcie! Coraz więcej kucharzy bierze ją na swój kulinarny warsztat, chcąc stworzyć jeszcze bardziej oryginalne i zaskakujące receptury. Okazuje się, że pizzę można podać nawet w czasie deseru, a słodkie ciasto znakomicie smakuje z owocami lub czekoladą. Mimo to w wytrawnych wariantach nadal można pozwolić sobie na dużą dozę szaleństwa i improwizacji, które nie dotyczą wyłącznie dodatków, ale także samego ciasta. Pizza będzie fantastycznie smakować na spodzie ziemniaczanym z hojną porcją pachnących ziół – tymiankiem, majerankiem i bazylią. Gdy na gotowanie brakuje czasu, warto użyć… ciasta naleśnikowego! Miłośnicy cienkiej pizzy będą w pełni usatysfakcjonowani. Przepisem wartym wypróbowania jest przyrządzenie przysmaku przy użyciu kaszy jaglanej, ewentualnie jęczmiennej. Wykorzystać można także mąkę kokosową lub orkiszową. Nie tylko wegetarianie i weganie zachwycą się pizzą na warzywnym spodzie. Do jego wykonania można użyć brokułu, zielonego groszku, szpinaku. Zielony kolor jeszcze bardziej pobudzi apetyt. Odpowiednie będą także marchew, seler, korzeń pietruszki oraz cebula. Przepisy znajdziecie na stronie knorr.pl

Inna droga? Odważcie się!

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe