Nie żyje współtwórczyni ikony polskiego designu

Bogusława Michałowska-Kowalska, artysta plastyk była współautorką pierwszej masowo produkowanej najpopularniejszej polskiej meblościanki, zwanej „Meblami Kowalskich”.  Zmarła 31 stycznia 2020 roku zmarła w Poznaniu

Jak podaje w komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogusława Michałowska-Kowalska urodziła się 23 IX 1931 r. jako córka Stanisława Michałowskiego, wiceprezydenta Grudziądza, polityka i posła na sejm II RP, późniejszego oficera KG AK i podsądnego w moskiewskim „Procesie 16”, więzionego w okresie stalinowskim. W roku 1957 ukończyła wydział Architektury Wnętrz Poznańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

Po studiach wraz z mężem, Czesławem Kowalskim (1930-2006), tworzyła scenografie dla poznańskich scen teatralnych. W roku 1961 ich wspólny projekt „Meble kasetonowe MK” odniósł sukces w ogólnopolskim konkursie ma meble do małych mieszkań. Wdrożony ostatecznie do produkcji w roku 1963, stał się ikoną polskiego designu, pierwszą masowo produkowaną najpopularniejszą polską meblościanką, zwaną „Meblami Kowalskich” (a także „Segmentem Kowalskiego”, „Meblościanką Kowalskich” itp.) Egzemplarze „Mebli Kowalskich” znajdują się w Muzeach Narodowych Warszawy i Krakowa.

– W latach 1968–1995 Bogusława Michałowska-Kowalska była kierownikiem artystycznym Spółdzielni Rzeźba i Stolarstwo Artystyczne w Poznaniu (wcielonej do „Cepelii”). Tworzyła projekty mebli stylowych, podejmując też – sama i wspólnie z mężem – liczne prace z dziedziny wystawiennictwa i architektury wnętrz (m. in. wnętrza tzw. „gościńców wielkopolskich”, pawilony handlowe „Cepelii” i wnętrza „karczm” na polskich promach morskich). Była również członkiem Rady Artystycznej „Cepelii” w Warszawie, a w latach „Solidarności” – współinicjatorem powstania i komisarzem Prezydium Rady Programowej II Międzynarodowego Triennale Mebla. W latach 1981-1990 Bogusława Michalska-Kowalska współtworzyła Solidarność „Cepelii” jako wiceprzewodnicząca komórki zakładowej. W roku 1989 weszła w skład Komitetu Obywatelskiego Ziemi Kórnickiej – czytamy w komunikacie resortu kultury.

Bogusława Michałowska-Kowalska była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Byłą też laureatką licznych nagród branżowych, m.in. Nagrody Rady Wzornictwa Przemysłowego w 1962 i 1965 roku oraz I nagrody za projekty mebli stylowych i ludowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1973 roku oraz na wystawach „Cepelii” w 1970 i 1978 roku. Otrzymała również Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków.

Poza działalnością zawodową największą, choć niespełnioną, pasją Bogusławy Michalskiej-Kowalskiej było malarstwo. Uczestniczyła w wyjazdach i wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków, tworzyła w swojej pracowni i w plenerze.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na poniedziałek 10 lutego.

Fot., źródło gov.pl