Zagracone czy czyste biurko – oto jest pytanie!

W drugi poniedziałek stycznia obchodzimy wyjątkowe święto stworzone specjalnie dla pracowników biurowych. Jest to Dzień Sprzątania Biurka, czyli czas, kiedy warto zadbać o to, aby w końcu zniknęły z niego niepotrzebne papiery, kubki z fusami czy zakurzone „durnostojki”, bo w ładzie i porządki pracuje się lepiej. Ale czy na pewno?

W kwestii sprzątania na biurku od wielu lat ścierają dwie opcje. Zwolennicy tej pierwszej twierdzą, że w bałaganie nie da się pracować i marnuje się cenny czas na szukanie dokumentów. Z kolei sympatycy tej drugiej podkreślają, że biurkowy nieład świadczy o kreatywności. Na potwierdzenie tych słów przytaczają słowa Alberta Einsteina, który podobno powiedział: Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?

Jak wynika z badań amerykańskiej psycholog Kathleen Vohs i jej zespołu z University of Minnesota (źródło Naukawpolsce.pap.pl), praca przy biurku czystym i wymuskanym może sprzyjać zdrowemu odżywianiu, szczodrości i wierności konwenansom. Co sami naukowcy twierdzą jednocześnie, że również praca przy biurku zagraconym może przynosić całkiem konkretne korzyści – sprzyjać kreatywnemu myśleniu i stymulować pomysłowość.

W pierwszym eksperymencie ochotników poproszono, aby siedząc w biurze wypełnili kwestionariusze. W trakcie zadania część przebywała w otoczeniu schludnym i uporządkowanym, część w niechlujnym, wśród stert papierów i przypadkowo porozrzucanych przyborów. Następnie uczestnicy doświadczenia mogli przekazać pieniądze na cel charytatywny. Wychodząc z badania, mogli się poczęstować jabłkiem lub czymś słodkim.

Przebywanie w pokoju uporządkowanym zachęcało ludzi do działania takiego, jakiego ich zdaniem od nich oczekiwano –twierdzi psycholog. Osoby z biura schludnego przekazywali na cel charytatywny więcej pieniędzy, niż ich koledzy przebywający w rozgardiaszu. A wychodząc, częściej niż po batona, sięgali po jabłko.

Kreatywny bałagan

Co do korzyści płynących z przebywania wśród bałaganu naukowcy przekonali się w kolejnym eksperymencie, w którym poprosili uczestników o wymyślenie nowych zastosowań piłeczek do ping ponga. Ludzie z obu grup wymyślali co prawda tyle samo zastosowań. Jednak zdaniem bezstronnych sędziów, pomysły osób siedzących w zagraconych biurach okazywały się ciekawsze i bardziej twórcze.

Przebywanie w nieuporządkowanym pokoju sprzyja czemuś, czego w firmach, przemyśle i społeczeństwach nigdy dosyć: kreatywności – podsumowuje Kathleen Vohs.

Kiedy zaś uczestnicy mieli sobie wybrać przedmiot nowy albo już im znany, ci przebywający w bałaganie znacznie częściej sięgali po nowość. Może to sygnalizować, że przebywanie w nieporządnym otoczeniu sprzyja wyzwalaniu z konwenansów i wykraczaniu poza schematy. Natomiast ochotnicy, którzy przebywali w pokoju posprzątanym, ponad nowinki przedkładali produkt znany i wypróbowany.

A jak wygląda Wasze biurko?

Czerwony Kapturek – ta historia jest tylko dla dorosłych

Fot. ma charakter poglądowy. Na podstawie naukawpolsce.pap.pl

WieleLiter.pl