Znamy Słowo Roku 2019

Zaprezentowano wyniki internetowego plebiscytu i rozstrzygnięcie kapituły językoznawców poświęcone słowom 2019. Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich dwunastu miesięcy zorganizowany został przez Uniwersytet Warszawski już po raz dziewiąty. Głosowanie w konkursie internetowym zakończyło się 31 grudnia. 

Reklama

W plebiscycie internetowym zwyciężył wyraz „LGBT”, który uzyskał 9,90% głosów, na 2. miejscu jest wyraz „klimat” – 9,24% głosów, a na 3. „hulajnoga”– 5,99% głosów. W plebiscycie oddano 34 tys. głosów.

Uczestnicy plebiscytu mogli oddać swój głos na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji. Proponować można było rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy, a także krótkie zwroty i wyrażenia. Zagłosować mógł każdy, w głosowaniu obowiązywał jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. W konkursie internetowym zwyciężyło słowo z największą liczbą zgłoszeń.

Niezależnie od głosowania internetowego, wyboru Słowa Roku dokonała także kapituła konkursu. W zeszłym roku najważniejszym słowem wybranym zarówno przez internautów, jak i kapitułę okazała się „konstytucja”.

Według kapituły językoznawców najważniejszym słowem roku 2019 jest „klimat”. W skład kapituły plebiscytu weszli: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM). 

Podobne plebiscyty na słowo roku odbywają się także w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i w Czechach. Słowo mijającego roku zostało już wybrane przez redaktorów „Oxford English Dictionary”, którzy wskazali na wyrażenie climate emergency (zagrożenie klimatyczne). Według słowników Collinsa natomiast słowem roku jest strajk klimatyczny (ang. climate strike).

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2019 i wiemy kim jest “jesieniara”

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło uw.edu.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *