Jaka pogoda czeka nas w te święta?

Wielu z nas marzy o świętach, podczas których pada śnieg. Ostatnie lata nie były łaskawe pod tym względem, ale nadal wierzymy, że w końcu doczekamy się białego Bożego Narodzenia.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę na Wigilię oraz kolejne dni. Co nas zatem czeka?

Reklama

W tym tygodniu, z wyjątkiem Podhala i Tatr gdzie spadnie śnieg, pogoda nadal będzie przypominała bardziej tą jesienną niż zimową. Kolejne układy niskiego ciśnienia, a wraz z nimi fronty atmosferyczne, będą wędrowały przez Polskę przynosząc pochmurną pogodę, opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura powietrza nieco się obniży, jednak jak na ostatnie dni grudnia będzie dość ciepło. Dopiero pod koniec tygodnia nastąpi wyraźniejsze ochłodzenie, a wraz z nim może pojawić się śnieg.

Dziś, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia, pogoda w naszym kraju nadal nie będzie typowo zimowa. Przeważnie będzie pochmurno, deszczowo i ciepło. Na przebłyski słońca można liczyć jedynie na zachodzie kraju. Na południowym wschodzie wciąż opady deszczu będą dość silne, jednie w górach i na Podhalu możemy spodziewać się opadów śniegu. Wtorek z temperaturą maksymalną w ciągu dnia od 5°C do 7°C, jedynie na Podhalu chłodniej, około 1°C. Silne porywy wiatru w górach spowodują zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę ponownie w całym kraju pogoda typowo niżowa z całkowitym zachmurzeniem i opadami deszczu, a w górach śniegu. Zarówno opady deszczu jak i śniegu na ogół będą słabe. Napływ polarnej morskiej masy powietrza spowoduje, że termicznie nadal będzie dość ciepło. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 0°C na Podhalu, około 3°C na Suwalszczyźnie do 6°C, 7°C na południu i zachodzie kraju.

W czwartek od zachodu nad Polskę nasunie się wyż, zatem powinno pojawić się więcej przejaśnień. Niestety nadal miejscami będzie padał deszcz, a na wschodzie kraju także deszcz ze śniegiem. W czwartek będzie jeszcze stosunkowo ciepło, temperatura w ciągu dnia wyniesie od 3°C na wschodzie do 6°C na zachodzie kraju, jednak już po południu z północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze i spowoduje stopniowy spadek temperatury.

W piątek pogodę w Polsce nadal będzie kształtował klin wysokiego ciśnienia i napływające z północy Europy chłodne i wilgotne powietrze. Na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu mogą wystąpić słabe opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Na pozostałym obszarze będzie na ogół pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami ale bez opadów. Temperatura w ciągu dnia maksymalnie wzrośnie do 5°C, 6°C nad morzem, około 4°C w centrum oraz do 2°C na Suwalszczyźnie.

W sobotę na północnym wschodzie, a w niedzielę już w całym kraju może nieco się zabielić. W niedzielę przez Polskę przemieści się dość aktywny układ niskiego ciśnienia, któremu będą towarzyszyły opady śniegu, a za nim napłynie kolejna porcja chłodnego powietrza.Temperatura maksymalna na zachodzie kraju jeszcze dość wysoka, nawet do 6°C, jednak na pozostałym obszarze już jedynie około 3°C.

W niedzielę będzie znacznie chłodniej, maksymalnie w ciągu dnia temperatura wzrośnie jedynie do około 0°C, 2°C, a nocy na południu kraju spadnie do -2°C, na Podhalu nawet do -6°C. Po opadach śniegu i przy spadku temperatury powietrza do około 0°C, na drogach może być bardzo ślisko i niebezpiecznie.

Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło IMGW.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *