Tony podrobionych zabawek nie trafią do dzieci

Kolorowe pluszaki, figurki z postaciami z bajek, karty do gry, lalki, zestawy samochodzików, klocki, zwierzątka, zestawy narzędzi małego majsterkowicza, naklejki, itp. – przemyt ponad 160 tysięcy podrobionych zabawek udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Małaszewicz w woj. lubelskim. Szacunkowa wartość ładunku to ponad 1,6 miliona złotych. 

Przemycany w dwóch kontenerach towar miał trafić z Chin do Unii Europejskiej. W pierwszym kontenerze przemycane zabawki wymieszane były z towarem legalnie zgłoszonym do odprawy, w drugim miały znajdować się całkiem inne towary. Zabawki przypominały wyroby znanych markowych producentów i były oznaczone ich znakami towarowymi.

Funkcjonariusze KAS sprawdzili ważący ponad 20 ton ładunek. Wszystkie zakwestionowane zabawki okazały się podróbkami. Potwierdziły to kancelarie, reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych. Kilkanaście firm, których dobra zostały naruszone, już złożyło wnioski o ściganie sprawców. Postępowania w sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. Obecnie trwa sprawdzanie kolejnego kontenera z Chin z zabawkami (m.in. klocki, lalki i telefony dla dzieci). Wszystko wskazuje na to, że ten towar również jest podrabiany.

Dzięki działaniom KAS w 2019 r. do obrotu nie trafiło łącznie ponad milion zabawek, które mogły zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci. Niejednokrotnie zatrzymywane przez KAS zabawki, okazywały się niebezpieczne w użytkowaniu lub szkodliwe dla zdrowia. Niektóre zawierały np. ftalany, mogące w zależności od rodzaju, wykazywać działanie rakotwórcze, przyczyniać się do alergii lub powodować uszkodzenia wątroby i nerek. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo własności przemysłowej, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – informują przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej.

Niebezpieczne zabawki!

Fot., źródło kas.gov.pl

WieleLiter.pl