Czy wiesz ile tak naprawdę możesz wypić?

Zdecydowana większość z nas pije alkohol. Kojarzy się on zazwyczaj z dobrą zabawą, towarzystwem, imprezą. Pijemy, bo inni piją. Pijemy, bo po jego spożyciu robi się “fajnie”. Zazwyczaj okazji zwykle nie brakuje. Rzadko kiedy zastanawiamy się, co tak naprawdę spożywamy. Warto jednak przed piątkową imprezą dowiedzieć się, czym jest alkohol, biorąc pod uwagę jego właściwości.

Reklama

Niezależnie od rodzaju napoju alkoholowego, który wypijesz, będzie on miał na Ciebie taki sam wpływ. Wszystko zależy od stężenia i ilości spożytego alkoholu. Moc napojów alkoholowych jest bardzo różna, nawet w obrębie danego rodzaju trunku. Na przykład piwo może mieć od 2% do 9% zawartości alkoholu w swej objętości. Wiele drinków stanowi też mieszaninę alkoholu z napojami bezalkoholowymi lub wodą.

Aby umożliwić porównanie mocy napojów alkoholowych, przyjmuje się standardową zawartość alkoholu w trunkach. Oznacza to, że standardowa porcja będzie zawierała zawsze taką samą ilość czystego alkoholu, bez względu na to, czy jest to piwo, wino czy wódka. Standardowa porcja alkoholu w różnych krajach waha się od 8 do 13 g. W Polsce przyjmuje się, że zawiera ona 10 g czystego alkoholu.

330 ml piwa (małe piwo) 4,5% to 11,9 g alkoholu etylowego
500 ml piwa (duże piwo) 4,5% to 18 g alkoholu
175 ml wina (kieliszek) 6,8 g alkoholu
50 ml wódki 40% to 16 g alkoholu

Amerykański instytut NIAAA (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) przeprowadził badania w celu ustalenia dawki alkoholu, której spożycie stanowi minimalne ryzyko dla organizmu. W oparciu o te badania ustalono, że dla mężczyzn dopuszczalną dawką są cztery standardowe dawki alkoholu na dzień, ale nie więcej niż 14 w ciągu całego tygodnia, z zachowaniem dwóch dni abstynencji.

Kobiety charakteryzują się większą podatnością na negatywne skutki spożycia alkoholu, dlatego dla nich dopuszczalną dawką są trzy (lub mniej) standardowe dawki alkoholu i nie więcej niż 7 w tygodniu, również z zachowaniem dwóch dni abstynencji.

Nie przekraczając ww. dawek, pozostaje się w tzw. strefie niskiego ryzyka, to jest w strefie, w której zagrożenie zdrowia organizmu jest minimalne.

Powyższe dawki dotyczą tych momentów naszego życia, w których możliwe jest spożywanie alkoholu. Nie dotyczy więc sytuacji, gdy wiemy, że będziemy prowadzić samochód, oraz kobiet w ciąży. Obowiązuje bowiem wówczas bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii “Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie.” Polskiego Przemysłu Spirytusowego, która porusza temat świadomego i odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Jej głównym celem jest edukowanie, że bez względu na rodzaj alkoholu jakie spożywamy jest w nim obecna taka sama substancja czyli C2H5OH.

Ile Polacy potrafią wypić? Alkoholowe rekordy promili

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *