Niezwykłe nagranie rysiej mamy z czterema młodymi (video)

To prawdziwy ewenement, ponieważ dotychczas najczęściej obserwowano kotki z jednym lub dwoma kociętami, a rzadko z trzema. Rysica z czterema młodymi jest wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt – informuje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Od lat jego członkowie prowadzą monitoring dużych drapieżników w obszarze Natura 2000 „Beskid Żywiecki”. Pomagają w nim wideopułapki, dzięki którym są w stanie ocenić m.in. liczbę kociąt wychowywanych przez samice.

–  W 2019 r., po raz pierwszy zarejestrowaliśmy tu kotkę z czterema młodymi. To prawdziwy ewenement, ponieważ dotychczas najczęściej obserwowaliśmy kotki z jednym lub dwoma kociętami, a rzadko z trzema. Rysica z czterema młodymi jest wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt – informuje  Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Tylko nieliczne regiony Polski mogą poszczycić się obecnością rysia. Te niezwykle ulotne dzikie koty żyją w 2 regionach: w górach i na pogórzu – rysie karpackie oraz tzw. rysie nizinne w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, P. Knyszyńska, P. Augustowska, Mazury). W Polsce Północno-wschodniej rysi zostało już niezwykle mało. Przeprowadzone w 2015 r. tropienia wykazały, że może ich być niewiele więcej niż 40 osobników.

Rysie są wymagającym gatunkiem – potrzebują rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych, gdzie odnajdą „święty spokój” – jako, że tak jak u większości kotów znaczną część doby zajmuje im odpoczynek. Zapewne z tych powodów rysie występują jedynie na obszarze ok. 12 % polskich lasów. WWF Polska już od 2007 roku zaangażowana jest w ochronę nizinnej populacji rysi. Jeśli chcesz pomóc, możesz wirtualnie adopotować rysia. Szczegóły znajdziecie na pomagam.wwf.pl/adoptuj/rys

Bestialsko zabity ryś. Czy to zwierzę zniknie całkowicie?

Fot. główne ma charakter poglądowy

 

 

WieleLiter.pl