Inteligentne przystanki naładują twój telefon

Czekasz na autobus? Naładuj baterię w swoim telefonie, korzystając z energii wytworzonej przez… przystanek.  Zarząd Komunikacji Miejskiej Gdynia ustawił cztery inteligentne wiaty, które korzystają z paneli fotowoltaicznych, e-papierowych ekranów z aktualizowanym na bieżąco rozkładem jazdy czy adaptacyjnego oświetlenia. 

Dają dużo więcej możliwości niż tylko schronienie się przed deszczem. Na czterech przystankach autobusowych w Gdyni pojawiły się nowoczesne, inteligentne wiaty, które są pierwszymi instalacjami tego typu w Polsce.

Korzystają z nowych technologii zasilanych z odnawialnego źródła energii – na ich dachu znajdują się panele fotowoltaiczne. Energia solarna jest magazynowana, przez co wiata jest samowystarczalna. Co oznacza to dla pasażerów? Możliwość skorzystania z ładowarki indukcyjnej i z klasycznym wejściem USB do telefonu, ekrany e-papierowe z rozkładem jazdy, który jest aktualizowany i zawiera informacje o zmianach oraz utrudnieniach, a także adaptacyjne oświetlenie uruchamiające się po wykryciu użytkownika, którego poziom natężenia światła dopasowuje się do pogody i pory dnia.

Nowoczesne rozwiązania działają na czterech przystankach autobusowych: Chylonia Centrum 03 (przy ulicy Kartuskiej), Morska – Estakada 04 (przy Estakadzie Kwiatkowskiego), skwer Kościuszki – InfoBox 04 (przy ulicy 10 Lutego) oraz Wybickiego 02 (przy ul. Świętojańskiej).

– Przy wdrażaniu tej innowacji przyświeca nam idea Smart City. Dziś komunikacja miejska to już nie tylko podróż z punktu A do punktu B, pasażerowie cenią sobie komfort. Podróż zaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonu przez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wykorzystanie energii solarnej sprawia, że wiaty są bezemisyjne. Technologia pomoże też w ich codziennej obsłudze – aktualizowanie np. rozkładów jazdy będzie odbywać się z jednego miejsca. Dodatkowo dzięki ekranom pasażerowie nie spotkają się już z sytuacją, gdy przez zerwanie kartki nie zobaczą rozkładu. W konstrukcji użyto też szkła hartowanego, które ma być odporne na próby wandalizmu.

– Inteligentne wiaty solarne łączą estetykę nowoczesnego designu, wpływającą bezpośrednio na wizerunek miasta z szeregiem funkcjonalności dla ich użytkowników – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. – Każda z wiat podpięta jest do zdalnego panelu zarządzania, w którym dostępne są informacje na temat działania paneli fotowoltaicznych, akumulatorów, czy też ogólnego użytkowania wiaty. Panel sterowania zapewnia też możliwość zdalnego zarządzania wyświetlaczami czy oświetleniem – wymienia dyrektor ZKM.

Prosty sposób na własny prąd

Źródło Gdynia.pl, fot. ZKM Gdynia

WieleLiter.pl